Czy Polacy chętnie czytają książki? Wyniki najnowszego sondażu

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 17:15
Czytelnictwo w naszym kraju ma się coraz lepiej. Zdecydowana większość Polaków deklaruje, że lubi czytać książki. Tak wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Niestety w dalszym ciągu aż trzydzieści procent respondentów nie przeczytało w tym roku ani jednego tytułu. Jak wygląda sytuacja czytelnicza w naszym kraju?  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: YanLev/Shutterstock

– Z raportu można wywnioskować, że statystyki są zróżnicowane ze względu na płeć czytelników. Okazuje się, że książkami zdecydowanie bardziej zainteresowane są kobiety. 72 procent z nich przyznaje, że lubi czytać. Podobne deklaracje składa 50 procent mężczyzn – usłyszeliśmy w materiale. 

Posłuchaj
03:15 PR3_MPLS 2021_10_15-17-09-46.mp3 Czy Polacy chętnie czytają książki? (Zapraszamy do Trójki)

 

Fani książek 

Podobnego zdania są uczestnicy trwających Targów Książki w Krakowie. Wielu z nich przekonuje, że czytelnictwo w Polsce ma się całkiem dobrze. – Książki są wyjątkowe i niepowtarzalne. Jesienią czytam głównie literaturę piękną. Wydaje mi się, że odpowiednio pasuje do aury – mówiła jedna z uczestniczek wydarzenia. 

– Czytam wszystkiego po trochu. Wybieram głównie książki traktujące o ludzkiej psychice. Lubię, gdy autorzy podejmują trudne tematy – powiedziała druga. – Uważam, że czytanie poszerza horyzonty i słownictwo – dodała.  

Czytelnicza rzeczywistość 

– Deklaracja a realne sukcesy związane z czytaniem mogą odbiegać od siebie. Tego typu ankiety wywołują w ludziach poczucie wstydu. Z tego powodu wolą skłamać, niż powiedzieć prawdę. Nie negujmy ludzi, którzy nie czytają. Żyjemy w niezwykle zagonionych czasach. Wielu zwyczajnie nie ma czasu lub wybiera inny rodzaj rozrywki – zauważyła Georgina Gryboś-Szczepanik, dziennikarka kulturalna. 

– Nie wszyscy muszą lubić książki. Dobry film lub wizyta w galerii sztuki również mogą dostarczać nam bodźców i rozrywki, które są dla nas przyjemne i bardzo potrzebne – podsumowała autorka materiału.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Data emisji: 15.10.2021
Godzina emisji: 17.09

zch

Czytaj także

Science fiction, które staje się rzeczywistością

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 13:40
Żyjemy na Ziemi, ale już 100 kilometrów ponad naszymi głowami zaczyna się domena kosmiczna. Domena ta – w pewnym sensie podobna do domeny morskiej, lądowej, powietrznej, cybernetycznej – cechuje się jednak innymi właściwościami ruchu, innymi właściwościami fizycznymi. I tam ludzie już działają, zarabiają pieniądze oraz... prowadzą wojny. Jak ta kosmiczna domena wpływa na układ sił w świecie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głos to człowiek. Jak pracować głosem, żeby zadbać o siebie i być zrozumianym?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 13:40
Świętowany dziś w całym kraju Dzień Nauczyciela jest okazją do tego, by pomyśleć o wszystkich, którzy na co dzień pracują głosem. Jak mówić, by być wysłuchanym i zrozumianym? O czym należy pamiętać i jakich zasad przestrzegać?  O tym w audycji "Trójka do trzeciej" opowiedziała ekspert do spraw emisji głosu.
rozwiń zwiń