Biblioteka Raczyńskich na tropie błędów w języku polskim

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 17:15
Nie ma dnia, abyśmy nie słyszeli u innych albo sami nie popełnili błędu językowego. To się może zdarzyć każdemu, bo przecież nikt nie jest idealny, a język polski do łatwych nie należy. Najważniejsze, aby być tego świadomym, błąd poprawić i go więcej nie popełniać.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Juan Ci/shutterstock.com

Teraz wojnę błędom językowym wypowiedziała Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu: właśnie zainaugurowała akcję "By najmniej błędów w polszczyźnie". Jest to plebiscyt na błąd językowy: najgorszy, najbardziej spektakularny, a może – najbardziej denerwujący. Internauci zareagowali natychmiast i licznie zaczęli zgłaszać swoje propozycje.


praca pandemia biuro powrót do biura po lockdownie shutter 1200 Halfpoint.jpg
Taski, dedlajny i bekap. Korpomowa śmielej wkrada się do potocznego języka

Posłuchaj
04:23 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_10_22 17-09-45.mp3 Jakie błędy popełniamy w języku polskim (Zapraszamy do Trójki)

Pleonazmy, naleciałości, niezrozumienie

– Jak się wejdzie na naszego FB, to można się przyjrzeć komentarzom. "Nie zrobiom strasznie mnie rażom" pisze z uśmiechem jedna z naszych czytelniczek – cytuje Katarzyna Wojtaszak, rzecznik Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. – "Półtorej roku", "włanczać" czy pleonazmy: "cofnąć się do tyłu", "spadać w dół", "fakt autentyczny", "dzień dzisiejszy" – wskazuje kolejne propozycje.

– Jestem też wielką przeciwniczką słowa "dedykowany" tam, gdzie powinniśmy użyć sformułowania "z myślą o...". I wyjątkowo mnie drażni używane przez biura podróży słowo "destynacja" – dodaje.

– "Ilość" zamiast "liczba", nadużywanie słowa "istotny" zamiast "ważny"; pamiętajmy, że "istotny" to "esencjalny"... Dzisiaj, oglądając telewizję czy słuchając radia, odnoszę wrażenie, że nikt na to nie zważa. A reklama "spektakularnej szyby" to zupełna tragedia – zwraca z kolei uwagę prof. Przemysław Rottengruber, etyk i kulturoznawca z Uniwersytetu Adama Mickiewicza – Ogólnie naleciałości z innych języków: "na tę chwilę" świeci triumfy, a "w tej chwili" brzmi równie dobrze i nie jest rusycyzmem – dodaje.

Polszczyzna to nasze dziedzictwo

– Przestaliśmy czytać książki, oderwaliśmy się od języka pisanego, zwłaszcza mam na myśli pismo ręczne. To wszystko sprawia, że staliśmy się nieortograficzni, zapominamy o regułach pisania – tłumaczy prof. Rottengruber. – Mam wrażenie, że tempo życia, informacje, którymi jesteśmy bombardowani, skrótowość, do której dążymy, sprawia, że temu, jak mówimy, poświęcamy trochę mniej uwagi. Że nasza mowa staje się niechlujna – wskazuje Katarzyna Wojtaszak. I dodaje: "Jednym z naszych podstawowych obowiązków patriotycznych dzisiaj jest właśnie dbanie o polszczyznę, która jest przecież naszym dziedzictwem".


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Jacek Butlewski
Data emisji: 22.10.2021
Godzina emisji: 17.09

pr


Czytaj także

Niezwykły tydzień z językiem polskim. Trwa Festiwal Stolica Języka Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 10:00
"Renesansowa perełka", "Padwa Północy", "miasto idealne" – na takie miana zasłużył sobie Zamość. To tu w dniach 1-7 sierpnia odbywa się festiwal Stolica Języka Polskiego i to tu spotkała się Katarzyna Stoparczyk z Piotrem Dudą – dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą Festiwalu Stolica Języka Polskiego oraz Magdą Kłos-Podsiadło – kuratorką Małej Stolicy Języka Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pięknie, mądrze i po polsku. XXI Gala Finałowa Mistrza Mowy Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 09:55
Dzisiaj wieczorem w Kielcach rozpocznie się XXI Gala Finałowa Mistrza Mowy Polskiej. – Od 21 lat nieprzerwanie promujemy i pokazujemy ludzi, którzy mówią pięknie i mądrze po polsku. Cały czas mamy też grono osób, które można nagradzać – powiedziała w "Trójce przed Południem" dyrektor programu społecznego Mistrz Mowy Polskiej Danuta Jakubowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polacy chętnie czytają książki? Wyniki najnowszego sondażu

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 17:15
Czytelnictwo w naszym kraju ma się coraz lepiej. Zdecydowana większość Polaków deklaruje, że lubi czytać książki. Tak wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Niestety w dalszym ciągu aż trzydzieści procent respondentów nie przeczytało w tym roku ani jednego tytułu. Jak wygląda sytuacja czytelnicza w naszym kraju?  
rozwiń zwiń