Co nowego w dowodach osobistych?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 16:30
Od 8 listopada w całym kraju będą wydawane nowe dowody osobiste. W dokumentach pojawią się nowe dane dotyczące właściciela. Ma to wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa, gdyż w założeniu zdecydowanie utrudni np. kradzież danych osobowych.
Dowód osobisty
Dowód osobistyFoto: PaulSat/shutterstock.com

W nowych dowodach mają się znaleźć nasze dane biometryczne zaszyfrowane elektronicznie, pojawi się również podpis właściciela. Nie będzie możliwości składania wniosków przez internet. Wejście w życie nowych dowodów nie oznacza bynajmniej przymusowej wymiany. To nastąpi automatycznie, po tym jak stare dokumenty utracą ważność.


shutterstock_rodo kradzież danych 1200.jpg
Wyciek danych osobowych. Jak należy reagować?

Posłuchaj
04:02 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_11_04 16-14-37.mp3 Od 8 listopada będą nowe dowody osobiste (Zapraszamy do Trójki)

– Nowe dokumenty będą wyposażone w warstwę elektroniczną o wysokim stopniu zabezpieczenia, która  podobnie jak w przypadku paszportów  będzie zawierać wizerunek twarzy posiadacza oraz dwa odciski palców w formatach cyfrowych – tłumaczy Monika Głazik z Urzędu Miasta w Lublinie. – Dodatkowo w warstwie graficznej pojawi się odręczny podpis właściciela, także skrót PL na tle flagi Unii Europejskiej – wylicza.

– Z uwagi na to, że nie możemy złożyć odcisków palców przez internet, nie będzie możliwości składania wniosków o dowód osobisty online. Oznacza to, że jedyną drogą uzyskania nowego dowodu osobistego będzie osobista wizyta w urzędzie – dodaje Joanna Gędek z wydziału promocji polityki cyfrowej kancelarii premiera.

Odciski palców nie będą pobierane od dzieci poniżej 12. roku życia oraz od osób, od których pobranie odcisków jest fizycznie niemożliwe. W przypadku osób, które z uwagi na stan zdrowia nie będą mogły udać się do urzędu i złożyć wniosku, będą je odwiedzać urzędnicy wyposażeni w specjalne stacje mobilne, by pobrać odciski palców.

Jest oczywiste, że kodowanie w dowodzie osobistym tego typu danych może budzić wątpliwości i obawy o bezpieczeństwo. – Jest to ograniczenie prywatności ludzi. Teoretycznie plus jest taki, że później będzie można użyć tej cechy biometrycznej [odcisku palca – red.] do jakiejś formy uwierzytelnienia się – przyznaje Damian Rusinek, specjalista ds. bezpieczeństwa IT. – Na pewno pojawią się ataki wykorzystujące odcisk palca, czy ogólnie ten nowy dowód. Będzie wygodniej, ale mniej bezpiecznie. Trzeba więc będzie go pilnować – ostrzega.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Filip Karman
Data emisji: 4.11.2021
Godzina emisji: 16.14

pr


Czytaj także

Wszczęto kontrolę na SGGW w sprawie kradzieży danych osobowych

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 12:02
Urząd Ochrony Danych Osobowych wszczął kontrolę w sprawie zgłoszenia dotyczącego naruszenia ochrony danych osobowych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie - poinformował rzecznik prasowy Urzędu Ochrony Danych Osobowych Adam Sanocki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poczuj się bezpiecznie, jesteś w kamerze monitoringu!

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 06:30
Nie od dziś wiadomo, że kamery w mieście są i bacznie obserwują codzienne życie mieszkańców. Taki monitoring w założeniu ma zwiększać poczucie bezpieczeństwa. W 2020 roku systemy monitoringu miejskiego w największych polskich aglomeracjach rejestrowały średnio 60 incydentów dziennie. Czy rzeczywiście czujemy się bezpieczniej? W jaki jeszcze sposób pomaga nam miejski monitoring?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Heurystyka dostępności. Z czym wiążą się fake newsy?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 13:00
Fake newsy, czyli nieprawdziwe wiadomości i informacje, to problem, z którym na co dzień mierzy się wiele mediów społecznościowych. Publikowane w ten sposób doniesienia sprawiają, że wielu odbiorców ma problem z podejmowaniem decyzji i oceną, czy dana informacja jest prawdziwa. Co na to wpływa? 
rozwiń zwiń