Grzechy główne uczestników ruchu drogowego

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 16:30
Piesi w ciemnych ubraniach, przechodzący przez drogę ze wzrokiem wbitym w telefon czy rowerzyści nagle pojawiający się przed maską samochodu. To tylko niektóre z niebezpiecznych zachowań, jakie na co dzień możemy zaobserwować na polskich drogach. Jakie są główne grzechy popełniane przez niechronionych uczestników ruchu drogowego?
Przechodząc przez ulicę, należy zachować szczególną ostrożność.
Przechodząc przez ulicę, należy zachować szczególną ostrożność.Foto: Shutterstock

Uczestników niezachowujących ostrożności od tragedii często dzieli tylko krok. Tak jak w Łowiczu, gdzie piętnastolatek został potracony na przejściu dla pieszych.

– Chłopak przejeżdżał na rowerze przez przejście dla pieszych, na którym powinien był zejść z pojazdu – zaznaczyła Urszula Szymczak, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Łowiczu.

Posłuchaj
03:55 PR3_MPLS 2021_11_24-16-22-08.mp3 Jakie grzechy popełniamy na drodze? (Zapraszamy do Trójki)

 

Niewidoczni na przejściu

– Do zdarzenia doszło po zmroku. Przejście było oświetlone, a oznakowanie nie pozostawiało wątpliwości, że trzeba zsiąść z roweru. Chłopiec został przetransportowany do szpitala w Łodzi. Po badaniach zwolniono go do domu. Kto zostanie obarczony winą? Internauci komentują, że mimo ustawionych tam znaków pewnie i tak będzie to kierowca, który nie zachował szczególnej ostrożności. Inni zwracają uwagę na pieszych, którzy bez rozejrzenia się wchodzą na drogę, często prosto pod koła samochodów – zaznaczała autorka materiału. 

Bezwzględne pierwszeństwo

– Wielu pieszych czuje, że ma bezwzględne pierwszeństwo. Należy jednak pamiętać, że znaki je przyznające nie oznaczają, że można bezmyślnie z nich korzystać. Nie warto respektować swojego pierwszeństwa za wszelką cenę – powiedział Marcin Szpakowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Skierniewicach.

Jakie są najczęściej popełniane przewinienia pieszych? – Nie rozglądają się. Czasami widzimy, że mają na uszach przyrządy grające. Dodatkowo założony na głowę kaptur mocno ogranicza im widoczność – wyliczał policjant.

A wystarczyło ruszyć dyńką! - Policja świętokrzyska / Policja świętokrzyska


Smartfon i słuchawki

Do tego nierzadko smartfon w ręku, co od niedawna jest zabronione. Mandat za używanie telefonu na przejściu dla pieszych, a także za przejeżdżanie przez nie rowerem może wynieść nawet 100 złotych.

– Najbardziej drażni mnie, jak ktoś idzie i wchodzi na pasy znienacka, nie zatrzymując się, Często pcha się wprost pod koła nadjeżdżających samochodów – mówiła jedna z kierowców.

Pierwsza lekcja – lekcja bezpieczeństwa – Policja świętokrzyska / Policja świętokrzyska


– Wszyscy jesteśmy jednakowo odpowiedzialni za bezpieczeństwo. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza teraz, gdy na drogach panują coraz trudniejsze warunki, a zmrok zapada bardzo wcześnie. Pozostawanie niewidocznym to jeden z głównych grzechów niechronionych uczestników ruchu, który bardzo często bywa śmiertelny – apelowała autorka materiału. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Potr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Katarzyna Grabowska
Data emisji: 24.11.2021
Godzina emisji: 16.22

zch

Czytaj także

„Późne żółte” – hamulec czy gaz do dechy?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 05:00
To pytanie setki tysięcy kierowców zadaje sobie każdego dnia, poruszając się po polskich ulicach. Czy przejazd na żółtym jest legalny? Kiedy powinniśmy postąpić wbrew kodeksowi? Czy złamanie prawa można w jakiś sposób usprawiedliwić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszeństwo pieszych – czy to działa?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 05:00
Od 1 czerwca w Polsce obowiązują nowe regulacje obejmujące m.in. pieszych uczestników ruchu drogowego. Ci uzyskali pierwszeństwo w niemal każdej sytuacji. Czy rzeczywiście poprawi to bezpieczeństwo na naszych ulicach?
rozwiń zwiń