Premiera albumu "Żeby Polska była Polską" Polskiego Radia na 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 17:40
W piątek 10 grudnia, trzy dni przed 40. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, ukazał się wyjątkowy dwupłytowy album "Żeby Polska była Polską" wydany przez Polskie Radio. To kolejne historyczne wydawnictwo tożsamościowe publicznego nadawcy, któremu patronuje Rada Mediów Narodowych.
Okładka dwupłytowego albumu Żeby Polska była Polską.
Okładka dwupłytowego albumu "Żeby Polska była Polską". Foto: Polskie Radio
  • Album "Żeby Polska była Polską" to wyjątkowe wydawnictwo tożsamościowe
  • Pierwsza płyta poświęcona jest stanowi wojennemu
  • Druga płyta poświęcona jest przede wszystkim działalności religijno-społecznej oraz męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki

Emocje i spojrzenie zwykłego Polaka

– Ten album to wyjątkowe wydawnictwo: nie jest sztampowym powtórzeniem pewnych ujęć, ale spojrzeniem od nowa na 13 grudnia 1981 roku. Polecam wszystkim album "Żeby Polska była Polską", bo jest to bardzo ważny wkład w naszą tożsamość i pamięć o bohaterach – podkreśla prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

– Jest to spojrzenie na stan wojenny okiem zwykłego Polaka. Stąd słuchowisko na podstawie prozy Marka Nowakowskiego, gdzie możemy znaleźć emocje i wszystko to, co towarzyszyło nam w owym czasie – tak o pierwszej płycie poświęconej stanowi wojennemu mówi Joanna Mitko, kierownik redakcji informacji multimedialnych w Archiwum Polskiego Radia.

Druga płyta dotyczy przede wszystkim działalności religijno-społecznej oraz męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. – Bardzo emocjonalny album, bardzo mocny w odbiorze, prezentujący całą historię z różnych stron. Mamy odrobinę retrospekcyjnych dokumentów i homilie, mamy również prozę i poezję poświęconą temu tematowi. Proces, zeznania – to jest bardzo mocna część tej płyty – wskazuje Joanna Mitko.

Ważny i wyczerpujący merytorycznie

Do płyt dołączono ponad 120-stronicowe opracowanie z częścią ikonograficzną oraz komentarzami historyków. – Chcemy, aby ten album oddziaływał na emocje, ale oprócz tego jest bardzo wyczerpujący, jeśli chodzi o stronę merytoryczną – tłumaczy Elżbieta Berus-Tomaszewska, szefowa Archiwum Polskiego Radia. - Oprócz zdjęć dokumentalnych, mamy również plakaty z tego okresu, ulotki, satyrę z drugiego obiegu. Mamy też absolutną perełkę: rękopisy kazań księdza Jerzego do tej pory jeszcze nigdy niepublikowane – wskazuje.

W służbie pamięci narodowej

Wykorzystane w albumie "Żeby polska była Polską" nagrania i zdjęcia z czasu i o czasie stanu wojennego, pochodzące ze zbiorów archiwalnych Polskiego Radia, często mają charakter unikatowy.  To jest wielki walor Polskiego Radia i to jest służba pamięci narodowej – mówi Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Album "Żeby polska była Polską" to kolejne historyczne wydawnictwo tożsamościowe Polskie Radia. Zapoczątkowały go kilkanaście lat temu albumy poświęcone Katyniowi i Wołyniowi. Po długoletniej przerwie wydane zostały publikacje poświęcone m.in. Bitwie Warszawskiej, katastrofie smoleńskiej czy polskim artystom emigracyjnym.


Przeczytaj także


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Dorota Piotrowska
Data emisji: 10.12.2021
Godzina emisji: 17.40

pr/IAR

Czytaj także

"Sercem Polak, a talentem świata obywatel". Polskie Radio w hołdzie artystom-emigrantom

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 10:00
Dziś (7.05) premierę ma album Polskiego Radia "Sercem Polak, a talentem świata obywatel". To wyjątkowe wydawnictwo, prawdopodobnie po raz pierwszy w takim wymiarze i przekroju ukazujące dorobek Polaków mieszkających i tworzących na emigracji oraz ich wkład do światowego dziedzictwa kulturowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Upamiętnienie pracowników rozgłośni Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 18:15
We wtorek 7 września o godz. 11.00 w siedzibie Polskiego Radia nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci pracowników rozgłośni Polskiego Radia w Warszawie oraz otwarcie wystawy przedstawiającej najważniejsze dla tej instytucji osoby, miejsca i wydarzenia z września 1939 roku. Tablicę odsłoniła prezes PR Agnieszka Kamińska, zaś wystawę otworzyła dyrektor Archiwum PR Elżbieta Berus-Tomaszewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznaliśmy laureatów Nagrody Mediów Publicznych 2021

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 08:51
W poniedziałek wieczorem dowiedzieliśmy się, kto zdobył Nagrodę Mediów Publicznych 2021 w czterech kategoriach: muzyka, słowo, obraz oraz idea. Nagrodę w kategorii Muzyka przyznało Polskie Radio. Pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymał ją za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej, w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum". Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w gmachu Telewizji Polskiej.
rozwiń zwiń