Wiemy, czego najczęściej Polacy szukali w tym roku w internecie

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 17:19
Grudzień to czas przeróżnych analiz, podsumowań, raportów. My poznaliśmy już listę haseł, które w tym roku Polacy najczęściej wpisywali w najpopularniejszą internetową wyszukiwarkę. To, jak w 2021 roku wyglądało nasze googlowanie, sprawdzał Rafał Regulski.
Google to obecnie najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa na świecie
Google to obecnie najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa na świecieFoto: Shutterstock
  • Wśród najpopularniejszych wyszukiwań znalazło się kilka dotyczących zmarłych osób, pojawiły się też sport, polityka i rozrywka.
  • Pandemia i koronawirus, które w zeszłym roku zdominowały wyszukiwanie spadły na dalsze miejsca

Piłka nożna górą

– W Polsce najpopularniejsza okazała się piłka nożna: hasło "Euro 2020" znalazło się na pierwszym miejscu głównej listy podsumowania – mówi Elżbieta Różalska Google Polska. I to właściwie nie dziwi nikogo: – Chyba większość Polaków kibicuje naszej reprezentacji, ciekawi są wyników – komentuje jeden z internautów. – Ludzie chcieli, aby wypadli jak najlepiej, a tu znowu nic – dodaje drugi.

Wspominamy zmarłych

La liście TOP 10 pojawiły się również znane osoby, które niestety odeszły, m.in. "Krzysztof Krawczyk", który znalazł się na drugim miejscu. – Ludzi słyszą, że już go nie ma z nami tym świecie i przypominają sobie jego utwory – tłumaczy starszy mężczyzna. Natomiast na piątym miejscu było wyszukiwanie "Kamil Durczok" – wylicza Elżbieta Różalska. To również nie jest zaskakujące: – Nie szukałam, ale słyszałam. To była bardzo głośna historia, przykra – przyznaje młoda kobieta.

Na trzecim miejscu znalazło się hasło "spis powszechny". Wobec faktu, że część Polaków spisała się przez internet, można się raczej zastanawiać, o czym świadczy ta pozycja.

Zdrowie, rozrywka i polityka

– W top 10 znaleźć można także hasła związane ze zdrowiem i szczepieniami. Internauci i internautki bardzo często wpisywali "pacjent.gov" – to hasło plasowało się na czwartym miejscu – oraz "loteria szczepionkowa", które dotarło na siódme miejsce – wskazuje Trójkowy gość.

W zestawieniu znalazły się również dwa fenomeny rozrywkowe. Pierwszym z nich był koreański serial "Squid Game", który podbił internet. Produkcja uplasowała się na szóstym miejscu. Z kolei Top 10 haseł najczęściej wpisywanych do internetu zamykają lody pewnej marki. Wyprzedziły go jeszcze "Afganistan", na co najpewniej wpłynęło zajęcie tego kraju przez talibów, oraz "Christian Eriksen" – duński piłkarz, który zasłabł podczas Euro.


Posłuchaj
03:52 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_12_10 17-19-01.mp3 Co googlowaliśmy najczęściej w 2021 roku? (Zapraszamy do Trójki)

 

A jeśli chodzi o popularne wyszukiwania, które jednak nie znalazły się w dziesiątce, to były to m.in. "co to jest nepotyzm", "co to jest impeachment", "ile kosztuje chleb", "kto to talibowie?", "jak zapisać się na szczepienie".


Przeczytaj także


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Rafał Regulski
Data emisji: 10.12.2021
Godzina emisji: 17.19

pr

Czytaj także

Jakie hasła Polacy najczęściej wyszukiwali w internecie w 2020 roku?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 17:30
Koniec roku to najlepszy czas podsumowań. Nadszedł czas na internet: o co pytali Polacy w minionym roku wyszukiwarkę Google? Jakie hasła były najpopularniejsze? Niektóre z nich mogą zaskoczyć, innych na pewno się spodziewacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

SMS: 29 lat temu wysłano pierwszą krótką wiadomość tekstową

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 07:16
Pierwszy SMS zawierał zaledwie dwa słowa: Merry Christmas. A wysłał go do swoich kolegów 3 grudnia 1992 roku Neil Papworth, pracownik jednej z sieci komórkowych. Taki był początek wielkiej światowej kariery krótkiej wiadomości tekstowej. Wielkiej, ale i stosunkowo krótkiej: już od kilku lat SMS-y są wypierane przez komunikatory i media społecznościowe.
rozwiń zwiń