Bezpieczeństwo w górach. Jak przygotować się na zimową wyprawę?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 17:45
Od kilku dni w Tatrach i na Podhalu spotkać można turystów. Odwiedzających zimową stolicę nie brakuje nie tylko na zakopiańskich Krupówkach, ale też na wysokich górskich szlakach. Niestety, wielu z nich jest zupełnie nieprzygotowanych do wyjścia w zimowych warunkach. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i czego nie robić? 
Zimowe wyprawy w góry. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na szlaku?
Zimowe wyprawy w góry. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na szlaku? Foto: Shutterstock.com/Alex Sipetyy

– Mamy zimę i adekwatne do tej pory roku warunki. W górach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Sytuacja stabilizuje się, ale z prognoz wynika, że znów zacznie się pogarszać. W najbliższych dniach prognozowane jest ocieplenie z dużymi opadami śniegu – mówił w Trójce Andrzej Maciata, instruktor TOPR.

Zagrożenie lawinowe 

– W Tatrach powyżej granicy lasu panują typowo zimowe warunki. Drugi stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że masy śniegu w wybranych rejonach gór mogą schodzić samoistnie. Szlaki w wielu miejscach są zasypane śniegiem i bardzo śliskie. Bez odpowiedniego przygotowania, ekwipunku i umiejętności niedoświadczeni turyści nie powinni zapuszczać się w wyższe partie gór – usłyszeliśmy.

Bezpieczeństwo w górach 

Poza zagrożeniem lawinowym i oblodzonymi szlakami na turystów czyhają także inne niebezpieczeństwa, np. mgła i niski pułap chmur, ograniczających widoczność. – Pamiętajmy o naładowanym telefonie i aplikacjach ratunkowych, które pomogą określić naszą lokalizację na wypadek nieprzewidzianych trudności  apelują TOPR-owcy. 

Tatrzańscy ratownicy co roku podkreślają, że zimowy ekwipunek zapewniający nam bezpieczeństwo znacznie różni się od tego, którego potrzebujemy w górach latem lub wiosnąNiezbędny może okazać się zestaw lawinowy z łopatą, sondą i detektorem. – Do plecaka warto spakować również ciepłe ubrania na zmianę, a w przypadku bardziej wykwalifikowanych turystów także kask, czekan i raki – wyliczają.

Głodni wiedzy mogą skorzystać z pomocy Centrum Lawinowego, które od 27 grudnia funkcjonuje na Kalatówkach. Instruktorzy podzielą się doświadczeniem, wypożyczą sprzęt treningowy oraz przeprowadzą symulację lawinową. 

Lawinowe Centrum Treningowe PZU na Kalatówkach już działa! / TPNVideo 

Nierozważni na górskich szlakach 

Przypomnijmy, że w niedawnym czasie głośno było o dwóch przypadkach nieodpowiednio przygotowanych turystów, dla których wyjście w góry mogło zakończyć się tragicznie. 

– W rejonach Kasprowego Wierchu pani najprawdopodobniej poślizgnęła się i zjeżdżała po stromym stoku. Nie zatrzymała się na trawersie. Wygląda na to, że uderzenie było tak duże, że straciła przytomność. Zsuwała się bezwładnie aż na dno Kotła Gąsienicowego. Szacujemy, że ten ostry zjazd po śniegu wynosił około 300 metrów – mówił Andrzej Maciata. – Na miejscu koledzy nie stwierdzili poważniejszych obrażeń. Pani została ewakuowana w specjalnych noszach zabezpieczających kręgosłup i przewieziona do szpitala – dodał.

– Było też zdarzenie, gdzie pomogła jaskrawa kurtka. Pani utknęła, a ponieważ miała różowe ubranie, załodze śmigłowca udało się ją łatwo wypatrzeć. Obie turystki były kompletnie nieprzygotowane do tego, by poruszać się zimą w warunkach górskich. Ich ubiór przyrównałbym do miejskiego, adekwatnego do spaceru po parku – podsumował. 

Posłuchaj
03:40 PR3 2021_12_28-17-19-43.mp3 Bezpieczeństwo w górach zimą (Zapraszamy do Trójki)

 

Akademia Górska TOPR - Odcinek 5 - Zimowa, Piesza Turystyka Wysokogórska / Polskie Himalaje 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Bolechowski 
Data emisji: 28.12.2021
Godzina emisji: 17.19

zch

Czytaj także

Góry są zawsze groźne [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 18:15
Seria dramatycznych wypadków i kilka ofiar śmiertelnych to dotychczasowy bilans tej zimy w Tatrach. Pod lawiną zginęła dwójka narciarzy, ale także inne wydarzenia niosły za sobą tragiczne wypadki. To po raz kolejny pokazuje, jakie skutki niesie ze sobą brawura i bezmyślność. Dlaczego mimo ostrzeżeń i edukacji w Tatrach wciąż giną ludzie? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turysta wspiął się na krzyż na Giewoncie. TPN: takie wybryki w Tatrach nie mogą mieć miejsca 

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 16:42
W poniedziałek w Internecie pojawił się film, na którym widać nieznanego mężczyznę wspinającego się na żelazny, zabytkowy krzyż na Giewoncie. Zachowanie turysty bulwersuje, tym bardziej że we czwartek 19 sierpnia przypada 120. rocznica postawienia obiektu przez górali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowackie Tatry zamknięte dla turystów

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 16:00
Strefa wysokogórska w słowackich Tatrach została zamknięta dla turystów. Oznacza to, że do połowy czerwca niemożliwe będzie m.in. wejście na Rysy od strony naszych południowych sąsiadów. Zakaz tłumaczony jest ochroną dzikich zwierząt, zimą oraz zapewnieniem bezpieczeństwa turystom. 
rozwiń zwiń