Wścieklizna w Warszawie i na Mazowszu. Obowiązkowe szczepienia kotów

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 17:20
Warto pamiętać, by zaszczepić kota przeciwko wściekliźnie – to obowiązek, który wynika z nawrotu tej choroby właśnie w centralnej Polsce. Na baczności muszą się mieć właściciele wszystkich domowych zwierząt, bo i oni mogą się zakazić. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by trzymać w zamknięciu zwierzęta domowe i hodowlane, a także szczepić koty przeciwko wściekliźnie. 
Wolno żyjący, miejski kot
Wolno żyjący, miejski kotFoto: shutterstock.com/Snova

Nawrót wścieklizny w Polsce nastąpił na początku zeszłego roku. Kolejne przypadki, głównie u lisów, potwierdzano regularnie, ale od grudnia liczba wykrywanych chorych zwierząt wzrosła. Szczególnie niepokojące statystyki dotyczą Mazowsza, gdzie zachorowało już ponad sto zwierząt. W tym te domowe – psy i koty.

Cykliczne szczepienia psów na wściekliznę są obowiązkiem ustawowym, w przypadku kotów taki wymóg wprowadziło właśnie rozporządzenie wojewody mazowieckiego. W części Mazowsza, w tym w większości prawobrzeżnych dzielnic Warszawy, należy szczepić co najmniej czteromiesięczne zwierzęta.

Szczepienie ważne rok

– Nie ma stałego obowiązku szczepienia, tak jak w przypadku psów, ale tym razem, właśnie w związku ze wspomnianym rozporządzeniem, koty muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Szczepienie jest ważne rok, więc po zaszczepieniu, mniej więcej po 2-3 tygodniach, mamy u kota przeciwciała i wtedy jest on rzeczywiście zabezpieczony na rok – mówi Krzysztof Jażdżewski, wiceszef Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Pojedyncze przypadki wścieklizny dotyczą też województw świętokrzyskiego i podkarpackiego. Nawrót zachorowań wiąże się z odbudową populacji lisów i jenotów, które są naturalnym rezerwuarem tej choroby w przyrodzie. Dotyczyć ona może każdego ssaka, w tym człowieka.

Zakażenie przez kontakt bezpośredni

To jest choroba wirusowa, do zakażenia dochodzi poprzez kontakt bezpośredni, na przykład w sytuacji, gdy zwierzęta dzikie toczą ze sobą walki – zaznacza Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk. – Zakażone mogą być też szczury, myszy, nietoperze. Zwierzęta gospodarskie powinny być trzymane w zamknięciu, aby nie miały kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym. Ludzie nie powinni dotykać zwierząt, które pozostają bez właściciela, ponieważ nigdy nie wiadomo, gdzie one przebywały i czy nie są przypadkiem zarażone – dodaje.

Alert RCB  w telefonach komórkowych i na wielkoformatowych ekranach LED

O zagrożeniu wścieklizną mieszkańcom centralnej Polski przypomina Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, m.in. przez alerty wysyłane na telefony komórkowe.

– Do mieszkańców województwa mazowieckiego – ośmiu powiatów i dwóch miast – wysłano wiadomość SMS Alert RCB. Jest to pierwszy przypadek wysłania Alertu RCB w związku z przypadkami wścieklizny. Również pierwszy raz Alert RCB pojawi się na ekranach wielkoformatowych LED na terenie miast objętych alertem – zaznacza Damian Duda, rzecznik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa


Posłuchaj
03:11 TROJKA Zapraszamy do Trojki Wscieklizna 2022_01_12-17-10-42.mp3 Wścieklizna. W części Mazowsza ustanowiono obowiązek szczepienia kotów (Zapraszamy do Tójki)

 

Za niezaszczepienie kota przeciw wściekliźnie grozi mandat w wysokości 500 zł, taki sam taryfikator obowiązuje w przypadku niezaszczepionego psa.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 12.01.2022
Godzina emisji: 17.10

mk

Czytaj także

Wścieklizna - jak się uchronić przed tą niebezpieczną chorobą?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 18:40
Wścieklizna to wirusowa choroba zakaźna zwierząt (niektórych ssaków), mogąca przenieść się na człowieka. Nie ma na nią leku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Design i architektura to sztuka bliska człowiekowi". Gliński o nowych galeriach w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 17:41
- W Krakowie prezentujemy to co najcenniejsze w polskim designie i architekturze - mówił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński w oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie - Kamienicy Szołayskich. Odwiedził tam dwie nowe stałe ekspozycje poświęcone architekturze i designowi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wścieklizna na Mazowszu. Alert RCB: nakaz szczepienia kotów. "Zaszczep pupila, to tylko chwila"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 10:48
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega Warszawę oraz przyległe powiaty przed wścieklizną. Po raz pierwszy Alert RCB wysłany w wiadomości SMS dotyczy takiego zagrożenia. RCB zaleca, by trzymać w zamknięciu zwierzęta domowe i hodowlane, a także szczepić koty przeciwko wściekliźnie. Obecnie na terenach wskazanych przez wojewodę jako zagrożone obowiązuje nakaz szczepienia kotów.
rozwiń zwiń