Herbie Hancock i przyjaciele. Urodziny jazzowego herosa

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 06:00
Wybitny pianista i kompozytor, ambasador UNESCO, jeden z największych gigantów w historii jazzu – Herbie Hancock – 12 kwietnia świętował 81. urodziny. To wydanie audycji Piotra Majewskiego było w całości poświęcone geniuszowi czarno-białych klawiszy.
Herbie Hancock
Herbie HancockFoto: Forum / Capital Pictures / Martin Harris

– Wciąż artystycznie aktywny, niestrudzenie kreatywny, muzycznie na czasie. Pełniąc od wielu lat rolę ambasadora jazzu UNESCO, sprawia, że muzyka jazzowa staje się przyjazna i uśmiechnięta nawet dla tych, którzy zawsze od niej stronili – tak zaprezentował Herbiego Hancocka gospodarz "Między dniem a snem".

Legendarny jazzman uchodził za "cudowne dziecko" fortepianu. Nic dziwnego, skoro już jako 11-latek potrafił zagrać wraz z orkiestrą symfoniczną koncert fortepianowy Mozarta. W trakcie imponującej, trwającej ponad 60 lat kariery scenicznej nie ustawał w poszukiwaniu nowych artystycznych ścieżek. Nie stronił od nowinek technologicznych, jako jeden z pierwszych pożenił jazz z elektroniką, a przy tym czerpał inspirację z muzyki etnicznej z różnych zakątków świata.

Herbie Hancock – "Watermelon Man", źródło: YouTube / Classic Mood Experience

Grał z największymi tuzami jazzu, był jednym z członków najsłynniejszego składu kwintetu Milesa Daviesa. Jego twórczość ewoluowała, z czasem zajął się również komponowaniem muzyki filmowej, a w ostatnich latach chętnie podejmuje współpracę z o wiele młodszymi artystami, takimi jak choćby Norah Jones. W audycji Piotra Majewskiego można usłyszeć kilka niezapomnianych utworów Herbiego Hancocka, a przy okazji poznać sporo ciekawych faktów z artystycznego życiorysu tego wybitnego jazzmana.


Posłuchaj
51:23 2021_04_14 23_07_50_PR3_Miedzy_dniem_a_snem.mp3 Jedyny i niepowtarzalny Herbie Hancock (Między dniem a snem/Trójka)

 

Lista utworów:

  1. Herbie Hancock – "And What If I Don't"
  2. Herbie Hancock – "Watermelon Man"
  3. Miles Davis – "Seven Steps to Heaven"
  4. Herbie Hancock – "Tell Me a Bedtime Story"
  5. Herbie Hancock – "Hang Up Your Hang Ups"
  6. Herbie Hancock – "Textures"
  7. Herbie Hancock feat. Norah Jones – "Court and Spark"
  8. Norah Jones – "Don't Know Why"

***

Tytuł audycji: Między dniem a snem
Prowadzi: Piotr Majewski
Data emisji: 14.04.2021
Godzina emisji: 23.07

kc

Czytaj także

Między muzyką rozrywkową a poważną

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 20:41
– Jak to się mówi: "muzyka niejedno ma imię", ale gdyby przyjrzeć się temu zagadnieniu uważniej, zauważymy, że większość dominujących na rynku muzycznych stylów de facto ma tożsame źródła – tymi słowami audycję "Trójka pod Księżycem" rozpoczął Piotr Majewski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczne olśnienia na czas pandemicznych świąt

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 18:00
– Spotkanie z piękną polską muzyką w niczym nam nie zagraża, spowodować za to może wiele nieoczekiwanych olśnień – mówił Piotr Majewski, rozpoczynając swoją świąteczną audycję muzyczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unikatowe głosy, czarodziejskie brzmienie trąbki

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 06:00
Legendarna śpiewaczka Billie Holiday, "niezwykły w swej zwykłości" wokalista Mark Murphy oraz czarodziej jazzowej trąbki Freddie Hubbard – herosi XX-wiecznego jazzu byli głównymi bohaterami wydania nocnej audycji Piotra Majewskiego.
rozwiń zwiń