Cuda muzyki pop. Urodziny Burta Bacharacha i Steviego Wondera

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 18:46
Burt Bacharach i Stevie Wonder – dwaj wielcy twórcy i wykonawcy muzyki popularnej XX wieku - byli bohaterami tego wydania audycji Piotra Majewskiego. Okazją były przypadające w tym tygodniu urodziny obu dżentelmenów.
Stevie Wonder
Stevie WonderFoto: Kobby Dagan/Shutterstock

– Niesamowite, piękne, delikatne, subtelne frazy melodyczne, w których rozkochał niejednego fana – tak Piotr Majewski zrecenzował twórczość Burta Bacharacha, amerykańskiego kompozytora, który 12 maja skończył 93 lata. Jest autorem niezliczonych przebojów, śpiewanych przez takich artystów, jak Marlena Dietrich, Aretha Franklin, The Carpenters, Tom Jones, Dusty Springfield czy Dionne Warwick. – Można go chyba tylko lubić albo kochać. Jest niekwestionowanym filarem muzyki pop, zwłaszcza tej tworzonej w latach 60. i 70. – mówił gospodarz "Między dniem a snem".

Burt Bacharach – "This Guy's in Love With You", źródło: YouTube / Burt Bacharach

13 maja 71. urodziny obchodzi z kolei Stevie Wonder. – W latach 70. stworzył podwaliny muzyki soul i R'n'B. Wielu artystów sięgało potem po jego pomysły harmoniczne i melodyczne – opowiadał Piotr Majewski o autorze m.in. takich przebojów, jak "Superstition", "Pastime Paradise", "As" czy "Overjoyed". Wszystkie one zabrzmiały w programie, choć nie w wykonaniu Wondera, lecz innych artystów, którzy chętnie sięgali po utwory geniusza z Michigan.

Posłuchaj
51:26 2021_05_12 23_07_33_PR3_między_dniem_a_snem.mp3 Burt Bacharach i Stevie Wonder (Między dniem a snem/Trójka)

 

Lista utworów:

 1. Burt Bacharach – "Raindrops Keep Fallin' on My Head"
 2. Paul Carrack – "This Guy's in Love With You"
 3. Burt Bacharach – "Promises, Promises"
 4. Dusty Springfield – "The Look of Love"
 5. Dionne Warwick – "Walk on By / Say a Little Prayer / Do You Know The Way To San Jose"
 6. Burt Bacharach – "Alfie"
 7. Stevie Wonder – "Smile Please"
 8. Ray Baretto – "Pastime Paradise"
 9. Quincy Jones – "Superstition"
 10. Gene Harris – "As"
 11. Grover Washington Jr. – "Overjoyed"

***

Tytuł audycji: Między dniem a snem
Prowadzi: Piotr Majewski
Data emisji: 12.05.2021
Godzina emisji: 23.07

kc

Czytaj także

Eklektyczne brzmienia "Między dniem a snem"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 00:05
– Dzisiejsza muzyczna przygoda będzie nieco eklektyczna. Zarówno pod kątem stylistycznym, jak i formalnym. Część utworów pochodzić będzie z albumów zarejestrowanych podczas koncertów. Kilka z nich to zupełne nowości. W audycji premierowo wybrzmi również piosenka z wydanej pośmiertnie, najnowszej płyty Prince'a – zaprosił na program Piotr Majewski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komeda, Duke i Ella – jubileusze jazzowych legend

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 00:00
Twórczość Krzysztofa Komedy, Duke'a Ellingtona i Elli Fitzgerald stanowiła oś tego wydania audycji Piotra Majewskiego. W tym tygodniu przypada rocznica urodzin tych trojga wybitnych, nieżyjących już artystów jazzowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Balsam dla uszu i wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 10:52
Nieokiełznana muzyczna fantazja zespołu Snarky Puppy, wokalna maestria Jazzmei Horn i niepodrabialne dźwięki fortepianu Oscara Petersona złożyły się na zawartość tego wydania audycji o mocno jazzowym zabarwieniu.
rozwiń zwiń