Muzyczny wszechświat Weather Report

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 00:00
Amerykańska supergrupa wykonująca muzykę jazz fusion nie tylko obezwładniała słuchaczy maestrią swych kompozycji i finezją ich wykonania, ale również wywierała wpływ na wielu innych artystów. Jedną z najwybitniejszych uczennic nowojorczyków jest wszechstronnie uzdolniona Esperanza Spalding.
Wayne Shorter w 2017 roku
Wayne Shorter w 2017 rokuFoto: Shutterstock / Liv Oeian

Zespół Weather Report działał od początku lat 70. do połowy następnej dekady, a jego liderami byli sławny pianista Joe Zawinul i nie mniej utytułowany saksofonista Wayne Shorter. Artyści mający na koncie m.in. udział w nagraniu legendarnej płyty "Bitches Brew" Milesa Davisa przejęli od swego mistrza śmiałość w poszukiwaniu nowych muzycznych ścieżek. Dokonania nowojorskiej grupy, przez którą przewinęły się blisko dwa tuziny muzyków, są "drogowskazem i wzorem dla wszystkich poszukujących artystów progresywnych", jak to ujął Piotr Majewski.

Weather Report – "Confians", źródło: YouTube / Weather Report Music

Do oddanych fanów Weather Report należy Esperanza Spalding, pochodząca z Portland wokalistka, basistka, autorka piosenek i producentka. W wieku 36 lat może się ona pochwalić czterema nagrodami Grammy i opinią jednej z najbardziej kreatywnych artystek swojego pokolenia. "Doceniam odwagę kompozytorów poszukujących nowych harmonii w muzyce. Unikatowy charakter utworu jest dla mnie największym natchnieniem. Nie chodzi o to, by naśladować, trzeba uczyć się od kompozytorów, których słuchamy i tworzyć własną muzykę" – cytował wypowiedź Esperanzy gospodarz "Między dniem a snem".

Esperanza Spalding – "Thang", źródło: YouTube / Esperanza Spalding

Oprócz utworów Weather Report i Esperanzy Spalding Piotr Majewski zaprezentował trzy nagrania Mike'a Sterna. Ten 68-letni gitarzysta z Bostonu grał niegdyś w zespole Blood, Sweat & Tears, potem współpracował m.in. z Milesem Davisem, a od połowy lat 80. działa solo. W 1993 roku magazyn "Guitar Player" przyznał mu tytuł "najlepszego jazzowego gitarzysty roku".


Posłuchaj
51:13 2021_06_09 23_08_01_PR3_Między_dniem_a_snem.mp3 Wszechświat Weather Report (Między dniem a snem/Trójka)

 

Lista utworów:

  1. Weather Report – "Confians"
  2. Weather Report – "This Is This"
  3. Weather Report – "I'll Never Forget You"
  4. Esperanza Spalding – "Thang (Hips)"
  5. Esperanza Spalding – "Touch In Mine (Fingers)"
  6. Esperanza Spalding – "Lest We Forget (Blood)"
  7. Mike Stern – "Another Way Around"
  8. Mike Stern – "To Let You Know"
  9. Mike Stern – "Jigsaw"

***

Tytuł audycji: Między dniem a snem
Prowadzi: Piotr Majewski
Data audycji: 09.06.2021
Godzina audycji: 23.08

kc/kr

 

Czytaj także

Smooth jazz, prog rock i szczypta world music

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 09:00
Smooth jazzowe nuty zagrane w różnych tempach, spore fragmenty klasycznego albumu jednego z gigantów progresywnego rocka, a na deser odrobina world music – tak skomponował swój program Piotr Majewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczne manewry Piotra Majewskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 00:15
Ten program Piotr Majewski skomponował tak, aby żaden ze słuchaczy nie zasnął, zanim nie wybrzmiała ostatnia nuta. A wśród wykonawców same gwiazdy muzyki fusion.
rozwiń zwiń