76. rocznica Powstania Warszawskiego: podsumowanie obchodów

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 13:30
W piątek, w 76. rocznicę upadku Powstania Warszawskiego uczczono powstańców i cywilnych mieszkańców stolicy. Na Kopcu Powstania Warszawskiego zgaszono ogień, który płonął przez 63 dni, od 1 sierpnia. Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, podsumowuje tegoroczne obchody.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: Shutterstock.com

– To był nietypowy rok. Rok w którym musieliśmy myśleć o powstańcach warszawskich jako o seniorach, którzy są szczególnie zagrożeni. Uczyliśmy się od nich heroizmu, odwagi, mądrego radzenia sobie z przeciwnościami losu, a teraz ci bohaterowie muszą w specjalny sposób być chronieni – mówi Jan Ołdakowski.


Posłuchaj
11:06 2020_10_05 13_17_36_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Jan Ołdakowski podsumowuje tegoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (Trójka do trzeciej)

– Musieliśmy zadbać o powstańców bardziej niż zawsze, a z drugiej strony przekazać ten stosunek do życia, który oni mieli. Tzn., że przyjaźń, radzenie sobie w najtrudniejszych sytuacjach, okazywanie sobie człowieczeństwa, budowanie wspólnoty i humor pozwalają sobie radzić z przeciwnościami losu – dodaje dyrektor Ołdakowski.

– Dla mnie jedną z najważniejszych akcji związanych z upamiętnianiem Powstania Warszawskiego było śpiewanie co roku wieczorem 1. sierpnia piosenek powstańczych na placu Piłsudskiego. Normalnie przychodziło kilkadziesiąt tys. osób, w tym roku po przeniesieniu z wiadomych powodów do Muzeum PW, wzięło w tym udział ok. tysiąca osób. Za to miało ono rekordowe wyniki oglądalności w telewizji, w mediach społecznościowych: co piąty Polak śpiewał z nami – opowiada dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki – 76. rocznica Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia 2020/YouTube TVP Info

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzą: Piotr MajewskiPiotr Łodej 
Gość: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)
Data emisji: 05.10.2020
Godzina emisji: 13.17

pr

Czytaj także

Jak pomóc Powstańcom Warszawskim w czasach epidemii? Wystarczy zadzwonić

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 08:45
76 lat temu stawali oko w oko z wrogiem i narażali swoje życie każdego dnia. Dziś, jako osoby starsze Powstańcy Warszawscy są szczególnie narażeni na śmiertelne działanie koronawirusa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

76. rocznica Rzezi Woli. Dr Ukielski: jedna z największych jednorazowych zbrodni na cywilach w czasie II WŚ

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 12:28
- Hitler zakładał zamordowanie w masowych egzekucjach ok. 900 tys. ludzi. Rzeź Woli była bardzo planowo przeprowadzaną, bez większych emocji, eksterminacją ludności cywilnej - powiedział dr Paweł Ukielski, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

63 dni heroizmu kobiet

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 22:00
Przez długi czas milczały. Historię Powstania Warszawskiego opowiedzianą z perspektywy kobiet, które brały w nim udział, poznaliśmy na przestrzeni ostatnich lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie był to akt bezwarunkowej kapitulacji". Ołdakowski o przerwaniu działań wojennych w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 13:23
- Po zakończeniu walk wjechały do Warszawy oddziały niemieckie, których celem był rabunek. Po nich wchodziły ekipy niszczące miasto, stolicę Polski próbowano zetrzeć z mapy świata - powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń