Willa Oksza, ulubione muzeum w Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 12:30
Po ponad półrocznej przerwie, na muzealną mapę Zakopanego wraca ważny punkt: Galeria Sztuki w witkiewiczowskiej willi Oksza. A na stałej wystawie można podziwiać m.in. prace Malczewskiego i Witkacego.
Willa Oksza w Zakopanem, siedziba filii Muzeum Tatrzańskiego
Willa Oksza w Zakopanem, siedziba filii Muzeum TatrzańskiegoFoto: fot. Jarosław Możdżyńsk/muzeumtatrzanskie.com.pl

Od początku roku ten jeden z najpiękniejszych budynków drewnianych w Zakopanem przechodził generalny remont konserwatorski. Willa Oksza to jedna z filii Muzeum Tatrzańskiego. Oprócz wystaw czasowych znajduje się tam również stała ekspozycja: Galeria Sztuki. Można w niej obejrzeć dzieła zakopiańskich artystów.


Posłuchaj
03:30 2020_10_12 12_15_46_Trojka_do_trzeciej.mp3 Galeria Sztuki w willi Oksza znowu jest otwarta (Trójka do trzeciej)

– Dla wielu turystów, ale także mieszkańców Zakopanego willa Oksza to ulubione muzeum zakopiańskie. Bo właśnie tam znajduje się wystawa "Artyści i sztuka w Zakopanem" o kolonii artystycznej, która tworzyła mit Zakopanego – mówi Anna Wende-Surmiak, dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego. 

– Jacek i Rafał Malczewscy czy Witkacy to tylko część stałej wystawy – podkreśla Anna Wende-Surmiak – Można tam zobaczyć najlepszych artystów, którzy przewinęli się przez Zakopane: Zofia Stryjeńska, Leon Wyczółkowski, Stanisław Witkiewicz – naprawdę długo by wymieniać. 

Otwarcie Willi Oksza/YouTube Tygodnik Podhalański

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Majewski
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Bolechowski
Data emisji: 12.10.2020
Godzina emisji: 12.15

pr

Czytaj także

Artystyczna stolica Polski. "Tutaj każdy mógł wspiąć się na szczyt"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 16:30
Na przełomie XIX i XX wieku położone u stóp Tatr miasteczko nagle stało się kulturalnym centrum Polski. - Zakopane kojarzyło się z ostoją polskości i z wolnością. Tutaj każdy artysta mogł zdobyć swój szczyt - opowiada historyk sztuki Tomasz Dziewicki.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słynne dzieło Chełmońskiego konserwowane… na oczach widzów

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 07:30
"Czwórka" – słynne dzieło Józefa Chełmońskiego, obecnie znajdujące się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach zostanie poddane konserwacji. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że cały proces odnawiania datowanego na 1880 rok obrazu, odbywał się na oczach zwiedzających. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na 10. edycji Warsaw Gallery Weekend

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 14:00
29 galerii z Warszawy, Łodzi, Poznania, Gliwic i Katowic weźmie udział w 10. Warsaw Gallery Weekend. To największy cykliczny przegląd nowej sztuki w Polsce.
rozwiń zwiń