Mikroplastik: przekleństwo mórz i oceanów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 12:30
Co roku ponad 10 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych trafia do oceanów. Naukowcy uważają, że widzimy zaledwie jeden procent z nich: te, które unoszą się na powierzchni wody. Pozostałe 99 procent trafia w głębiny. I do żywych organizmów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shuttersock.com/Mr_Mrs_Marcha

Dla wyobrażenia sobie skali możemy przyjąć, że co minutę do morza lub oceanów trafia cała ciężarówka wypełniona plastikowymi odpadami. Odpowiedzialni za to są ludzie, którzy pozostawiają odpady na plażach i w okolicach wody. 


Posłuchaj
02:37 2020_10_15 12_46_28_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Mikroplastik zatruwa oceany i ludzi

Ekolog Dominik Dobrowolski wraz z wolontariuszami z całej Polski przez 10 miesięcy sprzątał polskie wybrzeża w ramach programu "Bałtycka odyseja". Zebrał kilkadziesiąt ton odpadów. Teraz pora na ich segregację i analizę. 

Are Microplastic in Our Water Became a Macroproblem?/YouTube National Geographic


– Zdecydowana większość są to odpady opakowaniowe: butelki, puszki, woreczki, kubeczki, kartoniki, papier, folia. Niezależnie od śmieci, które zostawiają turyści, morze wyrzuca również to, co już wcześniej do niego trafiło. I tu pojawia się problem mikroodpadów czy mikroplastiku – mówi organizator akcji. 

Pojawienie się tego wieloryba zszokowało cały świat/YouTube Niesamowite Fakty


– Mikroplastik to drobne cząsteczki plastiku, które mają średnicę mniejszą niż pięć milimetrów – tłumaczy Katarzyna Guzek z Greenpeace. – Skorupiaki, ryby, ptaki morskie bardzo często mylą je z jedzeniem i zjadają ich duże ilości – dodaje.

Te organizmy, pełne mikroplastiku stanowią potem pokarm dla większych zwierząt. A one dla jeszcze większych. – Wiadomo, kto jest na szczycie tej drabiny: ja i słuchacze Trójki – podsumowuje Dominik Dobrowolski.

Walka z odpadami plastikowymi: co robi Unia Europejska?/YouTube Parlament Europejski w Polsce

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 15.10.2020
Godzina emisji: 12.19

pr

Czytaj także

Mikroplastik – wielkie zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 22:00
O zanieczyszczeniu powietrza pyłami, tlenkami siarki, azotu, czy benzopirenem, rozmawialiśmy w "Klubie Trójki" wiele razy. Tym razem również mówimy o zanieczyszczeniu, ale czym innym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oszczędzanie wody – proste i pożyteczne!

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 07:30
Susza jest faktem. Zaczynamy zdawać sobie z tego sprawę i oszczędzać wodę. Nawet w bloku jest to możliwe. Na czym i ile da się zaoszczędzić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ocean plastiku. W Atlantyku zanieczyszczeń jest 10 razy więcej, niż sądzono

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 16:34
W Atlantyku znajduje się ponad 10 razy więcej plastiku, niż sądzono, a ilość odpadów z tworzyw sztucznych wyrzucanych co roku do tego oceanu przekracza 8 mln ton - wynika z badań, o których pisze w środę dziennik "The Times".
rozwiń zwiń