Jak namalować zekranizowanych "Chłopów"?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 12:30
Artyści malarze poszukiwani do filmu – nie jako aktorzy, ale jako ci, którzy film... namalują. Zakończyły się bowiem zdjęcia do ekranizacji "Chłopów" w reżyserii Doroty Kobieli. Teraz film trzeba przenieść na płótno.
Pomalowany kadr z nowej ekranizacji Chłopów w reżyserii Doroty Kobieli
"Pomalowany" kadr z nowej ekranizacji "Chłopów" w reżyserii Doroty KobieliFoto: BreakThru Films mat. prasowe

twój vincent 1200.jpg
"Twój Vincent". Co robi kostiumograf w filmie animowanym?

Ale to nie wszystko: twórcy chcą połączyć różne elementy sztuki, nie tylko te kojarzone z kinematografią. Na całość tego niezwykłego dzieła składają się również gra aktorska, muzyka ludowa oraz młodopolskie pejzaże. Brzmi ciekawie? 


Posłuchaj
03:01 2020_11_10 12_16_45_Trojka_do_trzeciej.mp3 Oryginalna, malarska ekranizacja "Chłopów" (Trójka do trzeciej)

Zdjęcia zostały zakończone, teraz etap najtrudniejszy: malarze muszą namalować każdą klatkę filmu; 12 w każdej minucie, czyli łącznie niemal 80 tysięcy obrazów! – Malarz widzi scenę, zarejestrowane ujęcie i robi tego malarską interpretację – tłumaczy Sean Bobbitt, producent filmu. Namalowane sceny będą nawiązywały do malarstwa Młodej Polski.

Technikę animacji bazującą na obrazach olejnych zastosowano wcześniej w filmie pełnometrażowym tylko raz - w nominowanym do Oscara i Złotych Globów "Twoim Vincencie", którego producentem również był Sean Bobbitt. – To był film kameralny, a sceny były zazwyczaj pomiędzy dwoma aktorami. Teraz poprzeczka ma być zawieszona wyżej, bo jest o wiele więcej akcji, a film ma większy rozmach: jest bitwa w lecie, jest oczywiście wesele Boryny – tłumaczy.

Obsada filmu też robi wrażenie: główną rolę Jagny gra znana z serialu "Żmijowisko" Kamila Urzędowska. Jej partnerami są Mirosław Baka (Maciej Boryna) oraz znany z tytułowej roli w "Twoim Vincencie" Robert Gulaczyk (Antek Boryna). Na drugim planie pojawia się cała plejada gwiazd: m.in. Ewa Kasprzyk, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Julia Wieniawa, Andrzej Konopka, Dorota Stalińska, Maciej Musiał, Lech Dyblik i Andrzej Mastalerz.

Chłopi – zwiastun koncepcyjny/YouTube BreakThru Films


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Marcin Jagiełowicz
Data emisji: 10.11.2020
Godzina emisji: 12.16

pr

Czytaj także

"Loving Vincent". Życie van Gogha z farby i miłości

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 20:00
– Na początku film miał mieć siedem minut – mówiła Dorota Kobiela, malarka i współreżyserska "Loving Vincent", pierwszego w historii pełnometrażowego filmu stworzonego techniką animacji malarskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekologiczni "Chłopi"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 23:00
Realizacja w teatrze dowolnego tekstu wymaga zawsze adaptacji i interpretacji. Tym bardziej, gdy jest to powieść.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chłopi". Jagna z Boryną wchodzą do telewizji

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 05:50
48 lat temu miała miejsce premiera serialu telewizyjnego według słynnej powieści Władysława Reymonta. "Chłopi" w reżyserii Jana Rybkowskiego to jedna z najpopularniejszych produkcji w historii Telewizji Polskiej.
rozwiń zwiń