Festiwal Ephemera: druga odsłona w sieci

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 13:30
Twórcy krakowskiego festiwalu Unsound zapraszają na drugą odsłonę warszawskiego festiwalu Ephemera. Podczas pierwszej, wrześniowej odsłony uczestnicy mogli wysłuchać m.in. koncertu Hildur Guðnadóttir, która wykonała muzykę filmową do serialu "Czarnobyl"
Plakat
PlakatFoto: Mat. prasowe

Warszawska jesień v1 1200.jpg
"Stacjonarnie i online". Kornowicz o festiwalu "Warszawska Jesień"

Druga odsłona festiwalu Ephemera miała odbyć się w warszawskim Teatrze Rozmaitości, jednak sytuacja pandemiczna zmusiła organizatorów do przeniesienia wydarzenia do sieci. Już w najbliższą niedzielę będziemy mieli okazję wysłuchać opery "Morderstwo Halita Yozgata" w reżyserii kompozytora i wybitnego producenta muzyki filmowej Bena Frosta.


Posłuchaj
04:02 2020_11_13 13_15_47_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Druga odsłona festiwalu Ephemera (Trójka do trzeciej)

– Opera powstała na bazie prawdziwej historii, czyli odtwarzania śledztwa wokół zabójstwa 21-letniego Halita Yozgata, do którego doszło 6 kwietnia 2008 roku w kafejce internetowej w Kassel – tłumaczy Gosia Płysa, dyrektorka artystyczna festiwalu Ephemera. – Nigdy nie wyjaśniono, kto był sprawcą tej zbrodni, chociaż podejrzewano, że miała ona podłoże rasistowskie i dokonał jej któryś z członków neonazistowskiej organizacji Podziemie Narodowosocjalistyczne – dodaje.

– To, co jest zmontowane, to materiał z dwóch dni, ponieważ z powodu obostrzeń nie mogliśmy być na scenie i grać w scenografii równocześnie z orkiestrą. Dźwięk jest z jednego dnia, kiedy śpiewamy bez maseczek, w odległościach 6-metrowych z orkiestrą, wizja jest, kiedy jesteśmy w maseczkach na scenie bez orkiestry – opowiada Hubert Zapiór, śpiewak operowy.

"Morderstwo Halita Yozgata" (teaser) reż. Ben Frost/YouTube Unsound Festival

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Małgorzata Jakubowska
Data emisji: 13.11.2020
Godzina emisji: 13.15

pr

Czytaj także

Śpiewaczka kontra koronawirus

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 18:30
Justyna Reczeniedi na scenie operowej działa od ponad 20 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpoczął się VII Międzynarodowy Festiwal I. J. Paderewskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 14:00
Był wybitnym pianistą i kompozytorem, politykiem, ale przede wszystkim wielkim polskim patriotą. Był zarazem bodaj pierwszym uwodzącym tłumy bożyszczem w nowoczesnym stylu, a każda wielbicielka marzyła o kosmyku jego włosów! Ignacy Jan Paderewski.
rozwiń zwiń