Tyrmand. Festiwalowy bohater w kolorowych skarpetkach

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 12:00
Rok 2020 jest rokiem Leopolda Tyrmanda, który urodził się 100 lat temu, a zmarł przed 35 laty. Ten znakomity pisarz, dziennikarz, publicysta przez większość życia związany był z Warszawą. Nic więc dziwnego, że stał się bohaterem XV Festiwalu Warszawskiego Niewinni Czarodzieje.
Leopold Tyrmand
Leopold TyrmandFoto: szarmant.pl

Tyrmand serwis specjalny.jpg
Leopold Tyrmand - serwis specjalny

Tyrmand był ze stolicą bardzo związany. Tu się urodził i wychował, o niej pisał. Kultowa dzisiaj powieść "Zły" jest nie tylko kryminałem, ale zarazem niezwykłym przewodnikiem po powojennej Warszawie. 


Posłuchaj
02:39 2020_11_19 11_43_53_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Leopold Tyrmand bohaterem XV Warszawskiego Festiwalu Niewinni Czarodzieje (Trójka do trzeciej)

– W tym roku opowiadamy o Leopoldzie Tyrmandzie. To jest arcywarszawska postać: pisarz, ale zarazem legenda Warszawy. Uosabia sobą duch miasta przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku – mówi Dariusz Gawin, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.

– Jego teksty dziennikarskie, jak i ta literatura piękna, czyli chociażby "Zły" czy "Życie towarzyskie i uczuciowe" to są teksty przepełnione opisami Warszawy, gdzie autor wielokrotnie deklaruje miłość, przywiązanie do miasta – dodaje Grzegorz Sołtysiak, autor książki "Nie taka zła. Przewodnik po Warszawie Leopolda Tyrmanda".

Festiwal "Niewinni Czarodzieje". Warszawa Leopolda Tyrmanda / ON LINE / ZA DARMO/YouTube Muzeum Powstania Warszawskiego

XV Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje potrwa do końca przyszłego tygodnia, a z powodu pandemii odbywa się online. Transmisje z wydarzeń można znaleźć w internecie na stronach Muzeum Powstania Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 19.11.2020
Godzina emisji: 11.43

pr

Czytaj także

Zły. Bohater, na którego czekała Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 16:20
- Dał jej superbohatera. To tytułowa postać ze "Złego" - powieści, którą Leopold Tyrmand zadedykował mieszkańcom Warszawy - opowiada Marcel Woźniak, autor biografii pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W emigracyjnym labiryncie" – listy Mrożka i Tyrmanda

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 17:00
W kolejnym wydaniu "Trójkowego chuligana literackiego" o korespondencji Sławomira Mrożka i Leopolda Tyrmanda opowiadał Mariusz Urbanek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zapiski dyletanta" – pierwsze wrażenia Tyrmanda z Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 11:50
– Leopold Tyrmand najczęściej cytowany jest z tekstów, które powstały w kraju zanim jeszcze udał się na emigrację. Na szczęście to się powoli zmienia i poznajemy zupełnie nowego Tyrmanda – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda – audycja specjalna

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 23:00
Jedna z najbarwniejszych postaci polskiej literatury XX wieku, publicysta i ojciec polskiego jazzu. To on wymyślił nazwę festiwalu Jazz Jamboree i przez wiele lat otwierał każdą jego edycję. Ikona Warszawy lat 50. Człowiek mający w sobie dużo wolności, którą zawsze udawało mu się ocalić. Sejm ogłosił rok 2020 rokiem Leopolda Tyrmanda, a 16 maja obchodziliśmy setną rocznicę jego urodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tyrmand. Pisarz o białych oczach" – biografia człowieka o tysiącu twarzy

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 07:00
– Leopold Tyrmand pokazał w XX wieku, że można być wolnym niezależnie od okoliczności i Marcel Woźniak, podążając jego śladami, pokazuje nam, że to wszystko prawda – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń