Polski wieszcz w Paryżu. Listy Adama Mickiewicza do Afreda de Vigny'ego w Bibliotece Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 12:30
Zbiory Biblioteki Narodowej wzbogaciły kolejne, niezwykłe pozycje – sześć listów, które w 1837 roku wymienili Adam Mickiewicz i wybitny francuski romantyk Alfred de Vigny. – Są dla nas podwójnie istotne – jako zabytek literatury polskiej, ale też jako ślad uczestnictwa Mickiewicza w życiu kulturalnym Paryża – powiedziała w 165. rocznicę śmierci wieszcza dr Katarzyna Westermark z Zakładu Rękopisów Biblioteki Narodowej.
Portret Adama Mickiewicza
Portret Adama MickiewiczaFoto: Polona/domena publiczna

Biblioteka Narodowa 1200.jpg
Biblioteka Narodowa – skarbnica historii

Korespondencja znalazła się w kolekcji Biblioteki Narodowej za sprawą hojnej darowizny Krystyny Piórkowskiej – mieszkającej w Nowym Jorku badaczki zbrodni katyńskiej. Dzięki niej poznaliśmy kulisy znajomości Adama Mickiewicza z de Vignym, a przede wszystkim – starań o wystawienie "Konferderatów barskich" – napisanego w języku francuskim dramatu w pięciu aktach, na scenach teatralnych Paryża.


Posłuchaj
06:31 2020_11_26-12-15-42_Trojka_do_trzeciej_rekopisy_Mickiewicza.mp3 Sześć rękopisów listów Adama Mickiewicza trafiło do kolekcji Biblioteki Narodowej (Trójka do trzeciej)

 

– Mickiewicz potrzebował protektora – kogoś, kto wprowadziłby go w środowisko teatralne Paryża. Alfred de Vigny, który dwa lata wcześniej odniósł sukces na scenach paryskich, miał poprosić dyrektora jednego z paryskich teatrów o zapoznanie się z rękopisem Mickiewicza. Wiemy, że to się udało o tyle, że Mickiewicz z dyrektorem teatru faktycznie się spotkali, natomiast ostatecznie dramat nie został wystawiony  opowiadała Katarzyna Westermark. – Francuski pisarz sugerował Mickiewiczowi pewne rozwiązania dotyczące samego tekstu. To nie było tylko czyste proszenie o przysługę, to była też wymiana intelektualna – zaznaczyła.

Sześć listów Adama Mickiewicza do Alfreda de Vigny w Bibliotece Narodowej

Opublikowany przez Biblioteka Narodowa Wtorek, 24 listopada 2020

Najnowszy zakup uzupełnił dotychczas zgromadzone w Bibliotece Narodowej dzieła Adama Mickiewicza, wśród których znajdują się także rękopis ''Ody do młodości'' oraz pierwodruki dzieł poety. Tak, jak i poprzednicy, zostanie zdigitalizowany i udostępniony bezpłatnie w Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: dr Katarzyna Westermark (Zakład Rękopisów Biblioteki Narodowej)
Data emisji: 26.11.2020
Godzina emisji: 12.15

kr

Czytaj także

Dom pełen książek, czyli prywatna "biblioteka niepubliczna"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 20:14
Michał Pabian, dramaturg i językoznawca, nie wyobraża sobie życia bez książek. Jego mieszkanie to miejsce magiczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Mickiewicz – nie tylko poeta

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 05:45
Narodowy wieszcz doby romantyzmu miał znacznie więcej zainteresowań niż literatura. Oprócz poezji oddawał się także działalności patriotycznej, wykładał na uniwersytecie we Francji, zgłębiał tajniki przyrody oraz... był prekursorem fantastyki naukowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualne spotkania z polskimi mistrzami non-fiction (i nie tylko)

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 14:55
"Spotkajmy się w bibliotece" to cykl organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. W ramach projektu czytelnicy mogli już uczestniczyć online w panelach dyskusyjnych z autorkami opowieści reporterskich – Angeliką Kuźniak i Ewą Winnicką. W piątek 16 października czeka ich wirtualne spotkanie z jednym z najwybitniejszych twórców polskiego reportażu Wojciechem Tochmanem. 
rozwiń zwiń