Usagi Yojimbo, królik ronin rodem z Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 11:30
Dobra wiadomość dla fanów komiksu: w Polsce ukazał się szósty tom zbiorczego wydania przygód Usagi Yojimbo, słynnego królika ronina. Jego postać przed ponad 35 laty stworzył Stan Sakai, amerykański rysownik o japońskich korzeniach.
Usagi Yojimbo. Tom 2
Usagi Yojimbo. Tom 2Foto: mat. promocyjne

Osiedle swoboda 1200.jpg
Osiedle Swoboda i inne galaktyki

Stan Sakai znany jest z tego, że przywiązuje dużą wagę do detali i lubi odwzorowywać charakterystyczną dla Japonii... aurę. – Japonia ma bardzo ciekawą pogodę. Mówi się, że są tam 24 pory roku. A każdy rodzaj opadów, od lekkiej mżawki po silne deszcze monsunowe, ma swoją nazwę – tłumaczy artysta.


Posłuchaj
03:28 2020_12_02 11_17_59_Trojka_do_trzeciej.mp3 kolejny zbiorczy tom przygód Usagi Yojimbo (Trójka do trzeciej)

– Kiedy mocno leje, scena jest bardziej dramatyczna, rysuję Usagiego zgarbionego, w płaszczu ze słomy. Lubię uchwycić ten moment, kiedy lekko uchyla kapelusza, żeby rzucić okiem, co dzieje się dookoła – opowiada o swoim warsztacie Stan Sakai. – Zawsze podobała mi się ta scena, użyłem jej kilka razy podczas ostatnich 35 lat – uśmiecha się.

Usagi Yojimbo Sketched by Stan Sakai (Artist Alley)/YouTube SYFY WIRE


– Usagi Yojimbo to komiks o samuraju, o japońskiej kulturze i historii, ale jest opowiedziany z bardzo zachodniej perspektywy. Sam Usagi jest naiwny względem japońskich zwyczajów – wyjaśnia rysownik. – To było zamierzone, abym mógł w ten sposób nauczyć czegoś swoich zachodnich czytelników i siebie samego – dodaje.

wideo

Pyrkon 2019 | Stan Sakai spotkanie – Usagi Yojimbo [Panel]/YouTube Festiwal Fantastyki Pyrkon

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Wioletta Myszkowska
Data emisji: 2.12.2020
Godzina emisji: 11.17

pr

Czytaj także

MISIE, komiksy i dobra kultura

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 13:00
– Tworzenie komiksu to długi proces. Potrzebuję interesującej opowieści. Nie mogę gdzieś iść, wrócić i powiedzieć cokolwiek – mówił w Trójce twórca komiksów Guy Delisle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Myszart: mysz, która była Mozartem

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 12:00
Komiks już dawno przestał być traktowany jak publikacje pośledniej kategorii i stał się docenianą dziedziną sztuki. Ba, z powodzeniem jest wykorzystywany także np. w edukacji. Dzisiaj - równie chętnie jak dzieci - po komiksy sięgają również dorośli. "Myszart" jest dziełem dla wszystkich pokoleń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kepler62" – nadzieja w postapokaliptycznym świecie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 14:45
"Kepler62" autorstwa Timo Parvela i Bjørn Sortlanda, z ilustracjami Pasi Pitkänena to składająca się z sześciu części seria powieści science fiction dla młodzieży, która stała się wydawniczym hitem, nie tylko w Skandynawii. O bestsellerze, określanym mianem "czytelniczej mieszanki wybuchowej", mówiła autorka polskiego tłumaczenia Iwona Kiuru. 
rozwiń zwiń