Renesans zainteresowania szachami dzięki serialowi telewizyjnemu

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 12:30
W ostatnich tygodniach zaczęła rosnąć popularność szachów w Polsce i na całym świecie. Sprawił to serial "Gambit królowej", którego bohaterką jest młoda genialna szachistka, która próbuje wedrzeć się na sam szczyt. Walczy nie tylko z przeciwnikami przy szachownicy, ale także z tkwiącymi w niej demonami.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Orla

Alternatywy_4_ulica.jpg
"Alternatywy 4": kto na to pozwolił?!

Szachy nie bez powodu nazywane są królewską grą. Wymagają opracowania różnych, czasami niezwykle skomplikowanych strategii, które podczas rozgrywki są weryfikowane na bieżąco. Taka bitwa na szachownicy testuje intelektualne zdolności gracza, jego spryt, zdolność koncentracji i odporność na stres. Dlatego kiedyś władcy bardzo cenili umiejętność gry w szachy, jako przydatnej podczas prawdziwej wojny.


Posłuchaj
03:08 2020_12_04 12_14_55_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Szachy wracają do łask (Trójka do trzeciej)

– Ostatnio zgłosiła się do mnie dziewczynka, która chciałaby się nauczyć grać w szachy, bo ogląda ten serial. To pierwszy taki przypadek w ciągu 20 lat mojej trenerskiej kariery – mówi Rusłan Antoniewski z klubu szachowego Caissa. – I bardzo pozytywne zaskoczenie – dodaje.

– To jest ekscytacja i rodzaj pewnego spięcia, zwłaszcza kiedy gra się na żywo w turnieju, aby zmobilizować się, pokonać przeciwnika. Jest też spora dawka adrenaliny – tak trener Antoniewski opisuje swoje emocje podczas rozgrywki.

Miłość do szachów zaczyna się w wielu przypadkach bardzo podobnie: – Mieliśmy w domu komplet szachów. Ojciec, który grał całkiem amatorsko, postanowił nauczyć mnie tej gry. Ustawił figurki, a ja, zafascynowany ruchami i wyglądem figurek, jeszcze tego samego dnia poprosiłem go, aby zapisał mnie do szkółki szachowej – wspomina Rusłan Antoniewski.

Gambit królowej – Oficjalny zwiastun/YouTube Netflix

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Mateusz Kulik
Data emisji: 4.12.2020
Godzina emisji: 12.14

pr

Czytaj także

Serial "Siły Kosmiczne". Jak świat filmu patrzy na kosmos?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 12:55
Minęło 50 lat od lądowania na Księżycu. To wydarzenie zmieniło historię świata, ale i w znaczący sposób wpłynęło na popkulturę. Przez następne lata nastąpiła intensyfikacja zainteresowania tą tematyką. Potem – z naszej perspektywy – nastąpił środkowy okres, w którym niewiele się działo. Ostatnia dekada to czas, kiedy oglądamy na ekranie mniej fiction, a więcej science.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kraina Lovecrafta", czyli koszmary Samotnika z Providence na małym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 13:00
Wychodząc od premiery serialu "Kraina Lovecrafta", rozmawiamy trochę o Lovecrafcie, a więcej o ekranowych potworach wszelkiej maści i co one mówią o czasach, w których powstawały.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Domalewski: lubię niegłupią rozrywkę

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 13:00
Już jego debiut narobił wiele zamieszania: "Cicha noc" zdobyła najważniejsze, najbardziej prestiżowe nagrody w kraju. Niedawno na ekrany wszedł drugi film Piotra Domalewskiego, "Jak najdalej stąd", który też został bardzo dobrze przyjęty. Jakie ma plany na przyszłość?
rozwiń zwiń