Prestiżowa nagroda dla polskiego znaczka pocztowego

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 13:45
Poczta Polska zdobyła pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie filatelistycznym EUROPA Stamp 2020. Seria EUROPA to znaczki specjalne, wydawane przez europejskie administracje pocztowe od 1959 r. W tym roku tematem były "Dawne szlaki pocztowe".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sergey Ryzhov/shutterstock.com

shutterstock_szachy gra 1200.jpg
Renesans zainteresowania szachami dzięki serialowi telewizyjnemu

Czy znaczki pocztowe są dziełem sztuki? – Oczywiście, bo jest to grafika – potwierdza Wojciech Gałecki, który od 30 lat prowadzi sklep filatelistyczny w centrum Warszawy. – Nasz grafik i grawer Czesław Słania był znany na całym świecie – robił znaczki dla Polski, Szwecji, USA i innych krajów – opowiada.


Posłuchaj
03:40 2020_12_11 13_33_18_Trojka_do_trzeciej.mp3 Polski znaczek nagrodzony (Trójka do trzeciej)

Czesław Słania robił staloryty, a teraz do produkcji znaczków wykorzystuje się sitodruk. Mimo to nadal są piękne: polski znaczek projektu Macieja Jędrysika został uznany za najładniejszy znaczek w Europie! 

Niegdyś znaczki pocztowe stanowiły swoiste okno na świat, a filatelistyką pasjonowały się setki tysięcy Polaków. Dzisiaj, w dobie maili i SMS-ów, wysyłanie listów i kartek pocztowych jest coraz mniej popularne, więc zbieranie znaczków również stało się elitarnym hobby. 


Polski znaczek projektu Macieja Jędrysika nagrodzony w prestiżowym konkursie filatelistycznym EUROPA Stamp 2020. Polski znaczek projektu Macieja Jędrysika nagrodzony w prestiżowym konkursie filatelistycznym EUROPA Stamp 2020.


- Kiedyś kolekcjonowali właściwie wszyscy: zbierali znaczki moi koledzy, zbierałem i ja - mówi o początkach swojej pasji Wojciech Gałecki. – Najciekawsze w znaczkach są okresy bałaganu, np. Polska, lata 40., kiedy w obiegu były różne odmiany znaczków: różne papiery, różne druki. Dzisiaj są to rodzynki kolekcjonerskie – tłumaczy.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Gosia Jakubowska
Data emisji: 11.12.2020
Godzina emisji: 13.33

pr

Czytaj także

Na co poświęcamy wolny czas?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 12:40
Pandemia zmienia wiele naszych nawyków. Także tych, które dotyczą spędzania czasu wolnego. Mamy go dużo więcej. Co z nim robimy? Jak się okazuje najwięcej czasu spędzamy w domach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Ephemera: druga odsłona w sieci

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 13:30
Twórcy krakowskiego festiwalu Unsound zapraszają na drugą odsłonę warszawskiego festiwalu Ephemera. Podczas pierwszej, wrześniowej odsłony uczestnicy mogli wysłuchać m.in. koncertu Hildur Guðnadóttir, która wykonała muzykę filmową do serialu "Czarnobyl"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stare konsole mają moc!

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 14:00
Konsole i gry, które w latach 80. i 90. ubiegłego wieku były obiektem pożądania, znowu wracają do łask. Graczy rozczula 8- i 16-bitowa grafika i melodia, ale nie tylko...
rozwiń zwiń