Muzeum Narodowe proponuje: zaadoptuj Matejkę

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 13:00
W tych ciężkich czasach artyści, sztuka i instytucje z nią związane wymagają szczególnej troski. Wśród wielu sposobów na ich wsparcie jest także adopcja. Nazwa brzmi może trochę zaskakująco, ale to ciekawa i skuteczna forma współczesnego mecenatu.
Jan Matejko Autoportret (fragment)
Jan Matejko Autoportret (fragment)Foto: Domena publiczna

Na czym polega adopcja dzieła sztuki? W największym skrócie: na przekazaniu pewnej sumy pieniędzy w zamian za umieszczenie na pewien czas obok wybranego obiektu informacji, że dana osoba jest jego mecenasem. Proste, skuteczne, satysfakcjonujące dla obu stron.


Posłuchaj
03:58 2020_12_14 12_28_25_PR3_Trójka_do trzeciej.mp3 Aukcja adopcji sztuki (Trójka do trzeciej)

– Nasze dzieciaki i my interesujemy się sztuką od dawna. I wpadliśmy na pomysł, aby w ten sposób wspomóc muzeum – mówi Ewa Jerczyńska, której rodzina posiada gospodarstwo rybackie. Dlatego rok temu adoptowali obraz Leona Wyczółkowskiego "Rybacy".


Narada.jpg
Młoda Polska, czyli krakowski Arts and Crafts

Stowarzyszenie Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Desa Unicum organizuje kolejną aukcję adopcji obrazów z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Wystawionych zostaną 23 obiekty, a wśród nich dzieła Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Olgi Boznańskiej, Józefa Mehoffera oraz Władysława Podkowińskiego.

– Nie możemy zabrać Matejki do domu, ale obok obrazu będzie przez dwa lata wisiała tabliczka, na której będzie napisane, kto jest patronem tego obrazu. To może być firma, to może być osoba prywatna – mówi Paweł Kastory, prezes Stowarzyszenia Przyjaciele Muzeum Narodowego. – Pieniądze, które zbierzemy podczas tej aukcji, będą przeznaczone na zakup sztuki współczesnej, która trafi do nowej Galerii sztuki XX i XXI w. – dodaje.

Widoczne niewidoczne / Pokaz malarstwa XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie/YouTube Muzeum Narodowe w Warszawie


Aukcja odbędzie się w poniedziałek, 14 grudnia. Informacje można znaleźć na stronie Muzeum Narodowego w Warszawie.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Sylwia Zadrożna
Data emisji: 14.12.2020
Godzina emisji: 12.28

pr

Czytaj także

Gierymski i Boznańska na aukcji. "Milion złotych po raz pierwszy"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2016 15:06
16 października warszawski Dom Aukcyjny Agra-Art wystawił na sprzedaż 84 dzieła sztuki tradycyjnej. W katalogu licytacji pojawiły się obrazy m.in. Maksymiliana Gierymskiego, Olgi Boznańskiej, Jerzego i Wojciecha Kossaków, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Władysława Ślewińskiego i Zofii Stryjeńskiej. O aukcji mówił w Polskim Radiu 24 Konrad Szukalski (Agra-Art).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Malczewski o Słowackim – niezwykła wystawa w Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 11:00
W tym wydaniu audycji wyjątkowo nie rozmawialiśmy o prozie. Od 25 lipca w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można oglądać wystawę "Na jednej strunie: Malczewski i Słowacki", gdzie zobaczymy obrazy Jacka Malczewskiego powstałe pod wpływem poematów wieszcza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słynne dzieło Chełmońskiego konserwowane… na oczach widzów

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 07:30
"Czwórka" – słynne dzieło Józefa Chełmońskiego, obecnie znajdujące się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach zostanie poddane konserwacji. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że cały proces odnawiania datowanego na 1880 rok obrazu, odbywał się na oczach zwiedzających. 
rozwiń zwiń