XV-wieczny dyptyk wraca do Polski

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 12:30
Muzeum w Pontevedra w hiszpańskiej prowincji Galicja zwróci Polsce dwa obrazy z XV w. Zostały skradzione przez Niemców w czasie II wojny światowej, a później trafiły za Pireneje. To kolejne dzieła sztuki odzyskane przez nasz kraj, a poszukiwania dziesiątek tysięcy innych wciąż trwają: pomaga w tym specjalna aplikacja.
Dieric Bouts dyptyk Mater Dolorosa. Ecce Homo XV w.
Dieric Bouts dyptyk "Mater Dolorosa. Ecce Homo" XV w.Foto: mat. prasowe

Willa_Oksza_1200.jpg
Willa Oksza, ulubione muzeum w Zakopanem

XV-wieczny dyptyk "Mater Dolorosa. Ecce Homo" holenderskiego malarza Dierica Boutsa wrócą do kolekcji Czartoryskich w zamku w Gołuchowie, skąd skradziono je ponad 70 lat temu. To jeden z wielu zabytków, które znajdują się na liście strat wojennych.


Posłuchaj
12:04 2020_12_15 12_16_15_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Hiszpańskie muzeum zwraca Polsce średniowieczne obrazy (Trójka do trzeciej)

– Izabela z Czartoryskich Działyńska, wraz z bratem Władysławem dorastali w Paryżu. Tam narodziła się ich wielka miłość do sztuki i pasja kolekcjonerska. W drugiej połowie XIX w. stworzyli dwie odrębne kolekcje: ona swoją kolekcję umieściła w pałacu w Gołuchowie, on w muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie – opowiada o genezie kolekcji Paulina Vogt, kierowniczka Muzeum Zamku w Gołuchowie.

Księżna Izabela w swoich zbiorach miała m.in. rzemiosło artystyczne z okresu antycznego, wczesnochrześcijańskiego, kolekcję emalii, rzeźby średniowiecznej i renesansowej. Wszystko naprawdę znakomitej klasy. A w kolekcji malarstwa znajdował się m.in. dyptyk "Mater Dolorosa. Ecce Homo" Dierica Boutsa, XV-wiecznego malarza holenderskiego. Jak wiele innych dzieł sztuki zaginął w czasie II wojny światowej.

W poszukiwaniach zaginionych dzieł sztuki – a tych jest naprawdę wciąż bardzo dużo – pomaga muzealnikom i wielbicielom sztuki aplikacja Artsherock, dzięki której każdy może zidentyfikować zaginione dzieło. – Wystarczy, mając taką aplikację, zrobić zdjęcie zabytkowi, co do którego mamy wątpliwości i natychmiast otrzymujemy odpowiedź, czy jest on na liście strat wojennych – tłumaczy Paulina Vogt.

Aplikacja ArtSherolck – odszukuje skradzione dzieła sztuki/YouTube Polskie Radio


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Majewski
Gość: Paulina Vogt (kierowniczka Muzeum Zamku w Gołuchowie)
Data emisji: 15.12.2020
Godzina emisji: 12.16

pr

Czytaj także

Vermeer. Geniusz, który utonął w długach...

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2015 12:00
Nie zachowały się prawie żadne dokumenty dotyczące życia XVII-wiecznego holenderskiego mistrza poza... licznymi kwitami pożyczkowymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michael Willmann – śląski Rubens i jego epoka

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 22:00
Wrocławskie Muzeum Narodowe prezentuje wielką wystawę dzieł malarza baroku Michaela Willmanna (1630-1706) pod nazwą "Opus magnum".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwrot Polsce zrabowanych podczas wojny dzieł sztuki. Niemieckie MSZ odpowiada

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 16:04
"Postępowanie w sprawie kradzieży dóbr kultury przez narodowych socjalistów jest ważnym problemem dla rządu federalnego" - pisze niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w odpowiedzi na pytanie o działania na rzecz zwrócenia Polsce dzieł sztuki zagrabionych przez Niemców w czasie II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Narodowe proponuje: zaadoptuj Matejkę

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 13:00
W tych ciężkich czasach artyści, sztuka i instytucje z nią związane wymagają szczególnej troski. Wśród wielu sposobów na ich wsparcie jest także adopcja. Nazwa brzmi może trochę zaskakująco, ale to ciekawa i skuteczna forma współczesnego mecenatu.
rozwiń zwiń