400 metrów kwadratowych kultowej komedii

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 14:00
We Wrocławiu, z okazji 90 urodzin reżysera Sylwestra Chęcińskiego, powstaje mural poświęcony nakręconej przez niego kultowej trylogii komediowej o zwaśnionych rodzinach Karguli i Pawlaków. Będzie niezwykły, gdyż zawiera w sobie motywy z trzech filmów, i niemały, ponieważ zajmuje 400 metrów kwadratowych.
Kargul i Pawlak, bohaterowie komedii Sylwestra Chęcińskiego Sami swoi
Kargul i Pawlak, bohaterowie komedii Sylwestra Chęcińskiego "Sami swoi"Foto: Maciej Kulczyński/PAP

osiecka serial popławska 1200.jpg
Serial "Osiecka" przed premierą. W Trójce piosenki, wspomnienia, rozmowy

"Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć" to trylogia Sylwestra Chęcińskiego, która podbiła serca Polaków. Dzieje zwaśnionych rodzin Karguli i Pawlaków, które po wojnie przybyły z Kresów Wschodnich na Ziemie Odzyskane, bawiły i wciąż bawią kolejne pokolenia. Teraz we Wrocławiu powstaje poświęcony im mural. 


Posłuchaj
03:59 2020_12_16 11_30_23_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 We Wrocławiu powstaje mural z Kargulami i Pawlakami (Trójka do trzeciej)

Samo dzieło będzie o tyle niezwykłe, także dlatego, że, jak wszystkie prace tworzącej je grupy Czary-Mury, łączy w sobie tradycyjne malarstwo, czym zajmuje się Marek Grela, z uszlachetniającą je mozaiką – to z kolei "działka" Marty Piróg.

8 ciekawostek z filmu "Sami swoi"/YouTube Poznać kino


Na ogromnym obrazie jest reżyser, bohaterowie Kargul i Pawlak wraz z rodzinami, a także inne elementy: – Mamy kota na sznurku, Mućkę przekraczającą miedzę między polem Kargula i Pawlaka, samolot "co na niebo wlata", pocięte sierpem koszule, rower, który Wicia musiał oddać za kota i dwa kwintale pszenicy. A w centralnym miejscu płot dzielący dwa gospodarstwa – wylicza Marek Grela.

"Sami swoi" – teksty Kargula i Pawlaka/YouTube Polskie Radio


Dom i słynny garnek na płocie jest wykonany z ręcznie formowanej i wypalanej ceramiki. – Robiąc taką pracę, trzeba mieć dużo pokory w sobie, bo to jest czasami siedzenie po nocach. Do tego dochodzą wypały: pierwszy wypał, tzw. biskwit i drugi wypał, aby te kafle osiągnęły wszystkie swoje właściwości – tłumaczy Marta Piróg.

Dwa tygodnie temu to plenerowe atelier malarsko-ceramiczne odwiedził sam Sylwester Chęciński: – Obszedł całą okolicę, aby zobaczyć, jak ściana jest widoczna z różnych miejsc. Zatrzymał się po drugiej stronie ulicy i powiedział, że tutaj powinien być znak STOP, aby wszyscy kierowcy musieli się zatrzymać, by obejrzeć obraz – opowiada Marek Grela.

"Sami swoi" 30 lat później/YouTube NKF Groteska


– Od blisko sześciu tygodni biegam po tym rusztowaniu i wciąż nie mogę uwierzyć, że to robimy – mówi Marta Piróg. Mural ma być gotowy i odsłonięty w sobotę, 19 grudnia.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Piotr Kaszuwara
Data emisji: 16.12.2020
Godzina emisji: 11.30

pr

Czytaj także

Sylwester Chęciński: robienie komedii to mordęga

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 19:00
– Ten rodzaj komedii, który ja preferuję, wymaga niestety bardzo ciężkiej harówy – mówił słynny reżyser, który 20 marca odebrał nagrodę Złotego Orła za osiągnięcia życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W polskim filmie, proszę pana, nic się nie dzieje... "Rejs" pół wieku po premierze

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 17:30
Zanim swoje najlepsze komedie nakręcił Stanisław Bareja, był już "Rejs" Marka Piwowskiego. Dokładnie pół wieku temu na ekrany rodzimych kin trafił ten niezwykły film.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Listy do M. 4": premiera odwołana!

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 13:00
Premiera czwartej części popularnej komedii romantycznej "Listy do M." była planowana już w środę 4 listopada. Niestety, z powodu pandemii została przełożona na późniejszy, na razie nieokreślony, termin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Detale z planu filmowego - od jaja przez rękę do twarzy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 14:45
Zasłynęli nie tylko w Polsce wykonaniem miedzianej repliki smoczego jaja z serialu "Gra o tron", a potem zaprojektowaniem odciętej ręki Jamiego Lannistera, jednego z głównych bohaterów tego serialu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Alternatywy 4": kto na to pozwolił?!

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 14:45
Ten serial gromadził przed telewizorami miliony ludzi, każdy odcinek był szeroko komentowany następnego dnia w tramwajach, autobusach, w pracy i w domu. Wszyscy wiedzieli, kim był Anioł, Balcerek, doktor Kołek i profesor Dąb-Rozwadowski a cytaty na stałe weszły do mowy potocznej. 30 listopada 1986 roku TVP wyemitowała pierwszy odcinek kultowego serialu "Alternatywy 4" w reżyserii Stanisława Barei.
rozwiń zwiń