Świąteczne bryllowanie w Sandomierzu

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 12:30
Tegoroczne święta z powodu koronawirusa nie mogą być pełne spotkań i wydarzeń gromadzących więcej osób. Jednak dzięki pomysłowości ludzi kultury wiele się dzieje w świecie wirtualnym przy okazji świąt Bożego Narodzenia, choć nie tylko. Doskonałym przykładem jest Sandomierz.
Ernest Bryll
Ernest BryllFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

1437584573_Zejdzmy_sie_jak_na_wilie_150 kopia 663.jpg
"Zejdźmy się jak na wilię" - świąteczna płyta Ernesta Brylla i Marcina Stycznia

Ernest Bryll nazywany jest "poetą świątecznym", gdyż święta w jego twórczości i dla niego samego są bardzo ważne. Sandomierskie Centrum Kultury zaproponowało, aby nagrywać wiersze poet o Bożym Narodzeniu, a gotowe filmiki przesyłać na adres SCK. Dzięki temu można poznawać jego twórczość budując zarazem świąteczną atmosferę.


Posłuchaj
03:44 2020_12_23 12_14_05_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Bożonarodzeniowe poezje Ernesta Brylla w Sandomierzu (Trójka do trzeciej)

– Patronem "Bryllowania" jest sam mistrz Ernest Bryll, jeden z największych współczesnych poetów polskich. Nagrał dla nas filmik z pięknym bożonarodzeniowym przesłaniem i życzeniami. Przeczytał tez własny wiersz – mówi Marta Szpyra, pomysłodawczyni akcji z Sandomierskiego Centrum Kultury.

Poeta zwrócił uwagę, aby w zabieganiu i wielości spraw nie zapominać, nie zgubić istoty Bożego Narodzenia. – Jak mówi Pismo Święte idziemy zbudzeni przez anioła, który poderwał nas nagle., abyśmy spotkali się z czymś, co jest dla nas niepojęte, z Bogiem. Teraz się o tym zapomina: idzie się po prezenty, po... nie wiadomo po co. ale my idziemy – mówi poeta.

W sieci można już oglądać pierwsze filmiki z recytacjami wierszy Ernesta Bryla. Do akcji przyłączył się też burmistrz Sandomierza, Marcin Marzec.

Ernest Bryll, legendarny polski poeta i pisarz kończy 80 lat (Jedynka)/YouTube Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Grażyna Szlęzak-Wójcik
Data emisji: 23.12.2020
Godzina emisji: 12.14

pr

Czytaj także

Ernest Bryll. Poezja w czasach poprawności politycznej

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2018 13:45
- To problem poezji dzisiejszego świata: nie da się napisać wiersza językiem, którym chcą opisać rzeczywistość politycy i publicyści, bo jest to język wykluczający nazwanie - mówił w Dwójce Ernest Bryll.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ernest Bryll: w moim domu mało mówi się o poezji

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 09:12
Julian Przyboś powiedział kiedyś do niego: "Nie, z Ciebie to akurat poety nie będzie". Szybko cofnął swoje słowa, mówiąc: "No widzisz? Jednak się pomyliłem". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Średniowieczna poezja bożonarodzeniowa

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 12:33
W "Kryzysie wieku średniego" w związku ze zbliżającymi się świętami rozmawialiśmy o średniowiecznej twórczości poetyckiej Bożego Narodzenia.
rozwiń zwiń