Nowe scenariusze – filmowe podsumowanie roku

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 13:30
Przez ponad połowę 2020 roku kina pozostawały zamknięte, wiele premier przesunięto, bądź odwołano. Nie oznacza to, że w kończącym się roku brakowało wydarzeń, które na długo zapadną w pamięci.
Plakat filmu Sala samobojców. Hejter
Plakat filmu "Sala samobojców. Hejter"Foto: kinoswiat.pl / mat.pras.

EnrgaCamerimage 1200.jpg
Festiwalowo-filmowa rzeczywistość online

Przegląd Ambitnego Kina to swoiste filmowe podsumowanie roku. Ósma edycja tego festiwalu tradycyjnie odbywała się w gdańskim kinie "Watra" – w tym roku w wersji online. 


Posłuchaj
03:13 2020_12_30 13_50_35_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Filmowe podsumowanie roku (Trójka do trzeciej)

W wyborze 10 najlepszych filmów tego roku brali udział widzowie. Już od września mogli głosować w internecie, współtworząc program tego wydarzenia.

– Już po raz drugi stosujemy taki rodzaj tworzenia programu. Naszym celem jest sprawienie, że widzowie decydowali, co chcą obejrzeć, jakie zaległości chcą nadrobić – mówi dyrektor programowy festiwalu Anna Kądziela-Grubman.
– To jest bardzo trudny rok dla przemysłu filmowego, szczególnie jeżeli chodzi o dystrybucję. Przełożone festiwale filmowe, zamknięte sale kinowe, przełożone premiery lub wręcz odłożone na "lepsze czasy" – tłumaczy dyrektor Kądziela-Grubman.

W programie filmowego podsumowania roku znalazły się takie tytuły jak "Parasite", "Ból i blask", "Nędznicy", "Sala samobójców. Hejter" czy "Tomaso".

Sala samobójców. Hejter – oficjalny zwiastun filmu/YouTube KinoSwiatPL

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Marcin Mindykowski
Data emisji: 30.12.2020
Godzina emisji: 13.17

pr


Czytaj także

Kino, które skraca dystans. 19. Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych Cinemaforum

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 12:55
Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych Cinemaforum już 19. rok z rzędu prezentuje krótkie filmy z całego świata. Tegoroczna edycja festiwalu odbywająca się pod przewrotnym hasłem "Krótkie dystanse" potrwa od 4 do 11 listopada w formule online. O wydarzeniu opowiedział jego dyrektor Błażej Hrapkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Startuje 14. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 13:00
Oczywiście, tak jak inne wydarzenia kulturalne, również Festiwal Pięć Smaków odbywa się wyłącznie w formule wirtualnej. Jednak jak zapowiadają organizatorzy, poza oglądaniem filmów w sieci, będą również inne atrakcje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal AfryKamera. Polski dokument o Gambii

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 15:50
– W Gambii spędziliśmy 5 tygodni. Przez pierwsze dwa nie wyjmowaliśmy kamery ani mikrofonu. Staraliśmy się zdobyć zaufanie lokalnej społeczności. Rozmawialiśmy z gambijskimi naukowcami, aktywistami, ale ostatecznie bohaterami obrazu zostali tzw. zwykli ludzie, których najbardziej dotyka ten problem – opowiada Małgorzata Juszczak, reżyserka obrazu "Kiedy zabraknie ryb".
rozwiń zwiń