Bolesławiec dołączył do Europejskiego Szlaku Ceramiki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bolesławiec dołączył do Europejskiego Szlaku Ceramiki
Wyroby ceramiczne z BolesławcaFoto: pixabay/reverent

Bolesławicka porcelana rozpoznawana jest na całym świecie: charakterystyczne białe kropki na granatowym tle bądź pawie oczko są znane od setek lat. Ich wielbicielami byli m.in. król Prus, ale także Jan Paweł II. Od kilku lat podbijają także Kraj Kwitnącej Wiśni.


Tytus Chałubiński.jpg
Tytus Chałubiński. Król Tatr z Mazowsza

Teraz Bolesławiec dołączył do Europejskiego Szlaku Ceramiki i znalazł się w ekskluzywnym gronie z wielowiekowymi tradycjami garncarskimi i ceramicznymi. Należą już do niego m.in. holenderskie Delft z wyjątkową ceramiką, włoska Faenza ze swoimi słynnymi kafelkami czy francuskie Limoges i wytwarzana tam niepowtarzalna porcelana.


Posłuchaj

3:30
Ceramika z Bolesławca (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Bolesławicka ceramika jest znana i rozpoznawalna od kilkuset lat. – Wokół Bolesławca leżą naturalne pokłady gliny świetnej jakości. Renoma tutejszych wyrobów spowodowała, że przez wiele stuleci bolesławiccy garncarze tworzyli bardzo silny cech. A liczba mistrzów była ograniczona do pięciu – tłumaczy Anna Bober-Tubaj z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

– W Japonii sklep składa się z dwóch części: w jednej jest restauracja, gdzie dania podaje się oczywiście na porcelanie bolesławickiej. Natomiast sprzedaż ceramiki obywa się tak, jakby kupujący znajdowali się na starówce w Bolesławcu – opowiada prezydent Bolesławca Piotr Roman. – Japończycy przyjechali tutaj, wszystko precyzyjnie sfotografowali każdą kamienicę, a później odtworzyli w formie panoramy – wyjaśnia.

Tak powstaje ceramika/YouTube Zakłady Ceramiczne "Bolesławiec"


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Piotr Kaszuwara
Data emisji: 13.01.2021
Godzina emisji: 11.21

pr

Polecane