Rewolucja w renowacji zabytków. Mikroorganizmy czyszczą z brudu i bakterii

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 17:16
Innowacyjna włoska metoda oczyszczania zabytków po raz kolejny zostanie zastosowana w praktyce. Tym razem mikroorganizmy pomogą oczyścić łuk Septymiusza Sewera w Rzymie. 
Łuk triumfalny Septymiusza Sewera to jeden z najbardziej okazałych łuków Forum Romanum.
Łuk triumfalny Septymiusza Sewera to jeden z najbardziej okazałych łuków Forum Romanum. Foto: pixabay.com

rzym ok.jpg
Czy Romulus i Remus założyli Rzym?

Najbardziej okazały łuk triumfalny Forum Romanum - łuk Septymiusza Sewera - lada dzień poddany zostanie renowacji. Nowa rewolucyjna metoda polega na nałożeniu żelu zawierającego mikroorganizmy, które oczyszczą zabytek z brudu i bakterii.

Freski zdobiące łuk Septymiusza Sewera
Freski zdobiące łuk Septymiusza Sewera / pixabay.com

Podhorce zamek 1200.jpg
Niszczejące zabytki na Kresach. "Skala jest zatrważająca"

Łuk Septymiusza Sewera ma 25 metrów szerokości i 23 metry wysokości. Wzniesiony 203 r. n.e. ku czci cesarza Septymiusza Sewera i jego synów Karakalli i Gety upamiętnia zwycięstwa cesarstwa nad Partami. Dzieło ozdobione zostało reliefami, które nawiązują do bitew, wojen i antycznych bóstw. Ostatnia renowacja zabytku miała miejsce czterdzieści lat temu.

Forum Romanum Forum Romanum / pixabay.com

- Prace restauracyjne ruszą niebawem. Zastosowana zostanie metoda, która jest całkowicie włoskim wynalazkiem - podkreśla Alfoncina Russo, dyrektor Rzymskiego Parku Archeologicznego. - Problem polega na tym, że zabytki w mieście, na otwartym powietrzu ulegają szczególnej degradacji, również z powodu smogu. Restaurowanie i czyszczenie metodami mechanicznymi oraz chemicznymi powoduje szkody. Alternatywą jest metoda biologiczna, która jest efektywna i nieszkodliwa – podkreśla.

Posłuchaj

02:28 PR3_MPLS 2021_01_18-13-17-56.mp3 Mikroorganizmami w zabytki (Trójka do Trzeciej)

 

Opracowany sposób restauracji jest też niezwykle tani. Co więcej, nie szkodzi ani konserwatorom, ani środowisku naturalnemu. Na łuk zostanie nałożona warstwa żelu z wyhodowanymi przez naukowców bakteriami. Efekty będzie można podziwiać za około siedem miesięcy. Włoscy naukowcy na pomysł czyszczenia zabytków mikroorganizmami wpadli ponad dwadzieścia lat temu. Metoda udoskonalana przez ostatnie lata dała wspaniałe efekty podczas renowacji obrazów, fresków i ksiąg. Ostatnio została wykorzystana do renowacji mozaiki z cesarzem Konstantynem w Muzeach Watykańskich, a także kilku zabytków w Pizie.

"Starożytny Rzym - Odrodzony - dzięki wirtualnej rzeczywistości" / Smarthistory

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej

Prowadzi: Piotr Łodej

Autor relacji: Piotr Kowalczuk

Data emisji: 18.01.2021

Godzina emisji: 13:17

Czytaj także

Alea iacta est, czyli kości zostały rzucone

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 05:35
Słowa te, zapisane przez Swetoniusza, miał wypowiedzieć Juliusz Cezar ponad dwa tysiące lat temu, gdy 10 stycznia 49 p.n.e. na czele swojej armii przekroczył rzekę Rubikon, rozpoczynając wojnę domową w republice rzymskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe siedem cudów świata – pomniki cywilizacji ludzkiej

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2015 06:01
Wielki Mur Chiński, Petra, posąg Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, Machu Picchu, Chichén Itzá, Koloseum, Tadź Mahal to siedem współczesnych cudów świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Graves - specjalista od Klaudiusza i Messaliny

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 05:42
- Robert Graves, wysoki mężczyzna z orlim nosem i lwią grzywą, właśnie kopał w ogrodzie. Pokazując na drzewa pomarańczowe z dumą powiedział, że sam produkuje rocznie ze swych pomarańczy 100 kg konfitur - opisywał wizytę u znanego pisarza na Majorce Bolesław Taborski.
rozwiń zwiń