Renata Lewandowska – po 40 latach odkryta na nowo

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 12:50
Gdyby urodziła się w Stanach Zjednoczonych, prawdopodobnie odniosłaby duży sukces. Życie Renaty Lewandowskiej to gotowy materiał na film. Artystka podbijała polską scenę muzyczną w latach 70. Wyjechała za granicę i słuch zaginął o niej na całe dziesięciolecia. Ponad 40 lat później debiutancki album "Dotyk" zagościł na sklepowych półkach. 
Renata Lewandowska Dotyk
Renata Lewandowska "Dotyk"Foto: mat. promocyjne Agencja Muzyczna Polskiego Radia/Astigmatic/The Very Polish Cut Outs

Artystyczna droga Renaty Lewandowskiej to splot niespodziewanych wydarzeń. W 2005 roku nastoletni Krystian Zieliński zobaczył w telewizji jeden z jej archiwalnych występów. Zainteresowany postacią artystki rozpoczął poszukiwania informacji oraz innych utworów. Jego wysiłek sprawił, że muzycznym życiem Lewandowskiej zainteresowała się jej synowa. Do gry dołączyli Maciej Zambon z The Very Polish Cut-Out, Łukasz Wojciechowski z Astigmatic Records i Norbert Borzym z radiowej Czwórki. Dzięki nim, po 40 latach pojawił się album "Dotyk".

Dziękujemy Państwu za taki duży odzew! Na naszej stronie www.renatalewandowska.bandcamp.com zostało ostatnie 58 sztuk! Radzimy się śpieszyć 🙂

Opublikowany przez Renata Lewandowska Sobota, 4 lipca 2020

Początki

Karierę zaczynała jako studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pierwsze kroki stawiała na scenach klubów Hybrydy oraz Medyk. Jej talent dostrzegł kompozytor i aranżer Juliusz Loranc. Zaproponował dołączenie do zespołu Quorum, z którym w 1970 roku wystąpiła na festiwalu w Opolu. Kolejne lata upływały jej pod znakiem kariery solowej. Współpracowała wtedy m.in. z Alibabkami, Czesławem Niemenem czy Stanem Borysem. Teksty utworów pisali dla niej Jonasz Kofta i Agnieszka Osiecka.

 Wróżono jej ogromną karierę. Mówiono, że to największy soulowy głos w Polsce. Pewnego dnia artystka po prostu zniknęła. W 1978 roku ukazał się singiel, który miał stanowić zapowiedź debiutanckiego albumu. Dziś to biały kruk wśród kolekcjonerów winyli  mówi Norbert Borzym, który po latach przyczynił się do wydania płyty Lewandowskiej. 

Renata Lewandowska Official RLR - Po prostu jestem (Opole 1977) / Renata Lewandowska Official RLR

Posłuchaj
05:05 2021_01_21 11_15_29_Trojka_do_trzeciej_Renata_Lewandowska.mp3 Renata Lewandowska - artystka na którą czekaliśmy 40 lat.

 

Opole, wyjazd i tajemnica

 Po występie w Opolu w 1977 roku wyjechała do Niemiec Zachodnich. Zamierzała wrócić w 1980 roku. Czekała na informację o sesji nagraniowej. Sytuacja w Polsce była jednak niepewna. Informacje o nagraniach wciąż nie przychodziły. Zdecydowała więc, że do kraju już nie wróci. Wyjechała do Stanów Zjednoczonych, założyła rodzinę i mieszkała tam przez całe dekady. Co ciekawe, od momentu wyjazdu nigdy nie zaśpiewała. Nigdy nie wspominała też o swojej muzycznej przeszłości. To było ogromne zaskoczenie dla jej rodziny  kontynuuje Borzym. 

Dzisiaj jest bardzo ważny dzień! Potrzeba było aż 40 lat w czyśćcu by ta muzyka mogła się ukazać. 'Dotyk' bo tak nazywa...

Opublikowany przez Renata Lewandowska Środa, 14 października 2020

W Polsce królował big-beat. Śpiew Renaty Lewandowskiej był jednak nieco inny

– Nie lubiła szufladkowania jej jako artystki bigbitowej. Nie chciała, by narzucano jej styl śpiewania. Mimo że starano się dopasować ją do panującego w kraju wzorca, jej było bliżej do muzyki soul – podkreśla dziennikarz. 

Renata Lewandowska Official RLR - Lato tego roku (1976) / Renata Lewandowska Official RLR

Potrzeba było aż 40 lat, by jej muzyka mogła się ukazać.

– W latach 70. Polskie Radio było potentatem. Na potrzeby emisji radiowej nagrywano mnóstwo piosenek, które później nie były wydawane w formacie fizycznym. Emitowano je z taśm szpulowych. Te taśmy przez lata leżały zakurzone i dopiero teraz archeolodzy muzyczni, tacy jak ja, zaczęli je odkrywać. Nasze archiwum jest pełne skarbów. Czas je prezentować. Szkoda, żeby leżały zapomniane – zauważa Norbert Borzym. Debiutancka płyta Renaty Lewandowskiej zatytułowana "Dotyk" to na pewno miły prezent na 73. urodziny artystki. Do wydania albumu przyczyniła się m.in. Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

Mam dla Was dobrą i złą wiadomość. Zła jest taka, że niestety premiera płyty 'Dotyk" została przesunięta na 14...

Opublikowany przez Renata Lewandowska Piątek, 28 sierpnia 2020

***

Tytuł audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor relacji: Kuba Jamrozek
Gość: Norbert Borzym
Data emisji: 21.01.2021
Godzina emisji: 11.20

 zch

Czytaj także

Record Store Day 2019. Motörhead, The Clash i Pink Floyd

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 13:26
Record Store Day już 13 kwietnia. Z okazji międzynarodowego święta niezależnych sklepów płytowych na sklepowe półki trafi wiele limitowanych edycji, pojawi się m.in. podwójnym singel "Overkill" i "Bomber" od Motörhead.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziwny jest ten świat". Pierwsza Złota Płyta w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 05:35
Ogromny sukces tytułowego nagrania w Opolu otworzył tej płycie drogę na szczyt. Dokładnie 52 lata temu, 20 grudnia 1968 roku, album Czesława Niemena i zespołu Akwarele otrzymał status Złotej Płyty - jako pierwszy w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artysta, dowcipniś, filozof. Mija 40 lat od śmierci Johna Lennona

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 12:30
We wtorek 8 grudnia mija 40 lat od śmierci Johna Lennona – członka zespołu The Beatles, kompozytora, piosenkarza, autora tekstów i aktywisty społeczno-politycznego. Artysta uważany dziś za światową ikonę lat 60. i wczesnych lat 70. zginął w wieku 40 lat zastrzelony przed swoim mieszkaniem w Nowym Jorku.
rozwiń zwiń