Wirtualny taniec i polska poezja w Sundance

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 14:00
Z reżyserią nie mają nic wspólnego, nie skończyły też szkoły filmowej, a jednak zrealizowały niezwykły, eksperymentalny film. "Noccc" Weroniki Lewandowskiej i Sandry Frydrysiak będzie miał premierę w Sundance, na najważniejszym festiwalu kina niezależnego na świecie!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock, Inc. /franz12

kino pandemia shutter 1200 Media Whalestock.jpg
Żubroffka w nowym terminie, w nowej formule

„Noccc” to wirtualny, erotyczny poemat, który powstał w niespełna pół roku w Laboratorium Narracji Wizualnych w Łódzkiej Szkole Filmowej. Dzięki goglom wirtualnej rzeczywistości publiczność Sundance będzie mogła zanurzyć się w trójwymiarowym i interaktywnym doświadczeniu poezji i tańca. 


Posłuchaj
03:13 2021_01_22 13_32_55_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Polski film "Noccc" na festiwalu w Sundance (Trójka do trzeciej)

– Poezja, którą tworzę, zawsze wykorzystywała możliwości cielesne, ruchu na scenie, połączenia tego ruchu i rytmu z wierszem, bawieniem się językiem – mówi Weronika Lewandowska, poetka, performerka, badaczka nowych cyfrowych sposobów opowiadania historii. – Pisząc doktorat, poznałam Sandrę, z którą wymieniałyśmy się pomysłami, myślami, ale również wrażliwością – dodaje.

– Koncentrowałyśmy się na kategorii percepcji, eksplorowałyśmy ten obszar i zastanawiałyśmy się, w jakiej mierze możemy doświadczać tej rzeczywistości poprzez ciało i poprzez ruch – opisuje dr Sandra Frydrysiak, badaczka tańca z Uniwersytetu SWPS. – To doprowadziło nas do wspólnego projektu badawczego nad ruchem w wirtualnej rzeczywistości – wyjaśnia genezę filmu "Noccc".

Projekcja VR łączy w sobie polską poezję z dźwiękiem i doświadczeniem wizualnym. Co ciekawe, będzie ona zrozumiała dla widzów nieznających języka polskiego. – Odczuwamy fale dźwiękowe w dosyć ucieleśniony sposób, dlatego poezja Weroniki działa. Ten wiersz uruchamia całą warstwę sensualną, ale też afektywną – tłumaczy Sandra Frydrysiak.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Gosia Jakubowska
Data emisji: 22.01.2021
Godzina emisji: 13.32

pr

Czytaj także

Premiery 2021 roku. Na które filmy warto czekać?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 22:08
W dwugodzinnym wyjątkowo "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński spotkał się m.in. z Philippe'em Tłokińskim. Aktor, wspominając ostatnie miesiące, przyznał, że mimo pandemii był to dla niego pracowity czas. – Jestem ogromnym szczęściarzem. Oprócz tego, że kończyliśmy zdjęcia do filmu "Gierek", zacząłem pracować nad serialem "Tatuśkowie" z bardzo fajną obsadą – opowiada aktor. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kino w Trampkach" – festiwal bez końca

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 12:00
Sytuacja pandemiczna wymusiła na festiwalach zdecydowanie inny sposób działania. Dlatego Festiwal "Kino w Trampkach" w minionym roku miał aż trzy odsłony. Teraz, w czasie ferii, organizatorzy przygotowali jego swoiste podsumowanie.
rozwiń zwiń