"Lord Jim" Josepha Conrada nową pozycją na kanale "Radiobook"!

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 13:53
Jedno z najwybitniejszych dzieł we wspaniałym dorobku Josepha Conrada, angielskiego powieściopisarza polskiego pochodzenia, powieść "Lord Jim" (w interpretacji aktora Mieczysława Voita), to kolejne dzieło, jakie przedstawiamy w cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze dzieła literatury polskiej i światowej.
Premiera na kanale Radiobook - Lord Jim
Premiera na kanale Radiobook - "Lord Jim"Foto: PR

 

shutterstock_radiobook 1200.jpg
"Radiobook" - audiobooki z wybitną literaturą. Nowy projekt Polskiego Radia

Powieść "Lord Jim" ukazała się w 1900 roku. Joseph Conrad pisał ją blisko dwa lata, ale wysiłek opłacił się, bo jest ona zgodnie uznawana za jedną z najwspanialszych w dorobku pisarza. 

Posłuchaj
02:55 _PR3_AAC 2021_01_25-13-52-23 radiobook.mp3 "Lord Jim" dostępny od dziś w Radiobooku. Przesłanie powieści Josepha Conrada wciąż aktualne? (Trójka do trzeciej)

 

Autor przedstawił w niej losy tytułowego Lorda Jima, który chciałby zachować się honorowo, jak przystało na dobrze wychowanego brytyjskiego oficera, lecz w obliczu konieczności podjęcia odpowiedniej decyzji zachowuje się jednak niehonorowo. Cichcem opuszcza zagrożony zatonięciem statek i ratuje życie wraz z innymi, płynąc do brzegu szalupą. Wspomnienie tej chwili prześladuje go przez lata. Co gorsza, Lord Jim powiela po latach swój błąd, co prowadzi do osobistej tragedii. Targany wyrzutami sumienia w końcu znajduje rozwiązanie…


Jaszczur.jpg
Kolejna premiera na kanale Radiobook: "Jaszczur" Honoriusza Balzaka

Powieść w wydaniu dźwiękowym została zarejestrowana w studiach Polskiego Radia w 1983 roku. Dzieło Josepha Conrada wspaniale zinterpretował wybitny polski aktor Mieczysław Voit, którego fani seriali pamiętają z roli profesora Dąb-Rozwadowskiego z "Alternatyw 4", a wielbiciele filmów, chociażby z "Thais", "Dziejów grzechu" czy "Sanatorium pod Klepsydrą".


Joseph Conrad - "Lord Jim" #01. Profil: Radiobook


Projekt "Radiobook"

hh.jpg
Premiera na kanale Radiobook! "Listy z Podróży do Ameryki" Sienkiewicza

5 października br. swoją premierę miał Radiobook - nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Czytaj także:

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.


zemsta.jpg
Klasyka polskiej komedii na kanale Radiobook: dźwiękowa interpretacja "Zemsty" Aleksandra Fredry

Bezpłatny dostęp!

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Dorota Piotrowska
Data emisji: 25.01.2021
Godzina emisji: 13.52

kk/gs

Czytaj także

"Mocny człowiek" - premiera na kanale "Radiobook"!

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 07:51
Już od dziś (28.12) zapraszamy do słuchania powieści czołowego przedstawiciela Młodej Polski i krakowskiej bohemy, Stanisława Przybyszewskiego. Losy Henryka Bieleckiego na potrzeby projektu "Radiobook" wspaniale przedstawił wybitny polski aktor Czesław Wołłejko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lata nauki Wilhelma Meistra" - premiera na kanale "Radiobook"!

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 07:12
W ramach projektu "Radiobook", w którym prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze dzieła literatury polskiej i światowej, wybieramy się do czasów romantyzmu i prezentujemy nieco mniej znany utwór z prozatorskiego dorobku największego przedstawiciela tej epoki literackiej w Niemczech, Johanna Wolfganga von Goethego - powieść dydaktyczną "Lata nauki Wilhelma Meistra". Czyta Marek Bargiełowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejna premiera na kanale "Radiobook": "Jaszczur" Honoriusza Balzaka

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 09:20
"Radiobook" to projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. Wśród najciekawszych dzieł literatury polskiej i światowej nie mogło zabraknąć tych z bogatego dorobku jednego z najwybitniejszych powieściopisarzy europejskich, mającego związki z Polską - Honoriusza Balzaka.
rozwiń zwiń