Poczuć muzykę inaczej – utwór skomponowany przez niesłyszących i niewidomych

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 15:48
Utwór muzyczny skomponowany przez osoby niewidome i niesłyszące, to najnowsze dzieło wrocławskiej grupy Małe Instrumenty. Niestandardowa produkcja Pawła Romańczuka to efekt wielomiesięcznej pracy.
Chladni - muzyka stworzona przez niewidomych i niesłyszących
"Chladni" - muzyka stworzona przez niewidomych i niesłyszących Foto: pixabay.com

Pawłowi Romańczukowi nie brakuje kreatywnych pomysłów. Na swoim koncie ma już m.in. płytę z muzyką Fryderyka Chopina, graną na zabawkowych fortepianach. Najnowszy projekt "Chladni" to efekty pracy osób niesłyszących i niewidzących. Uczestnicy tworzyli muzykę przy użyciu metalowych płytek, zawierających figury geometryczne. Komponujący wrocławianie przesypywali w nich sól i piasek. Powstałe w ten sposób dźwięki układali następnie w muzyczne ścieżki.

Przy okazji niedawnej premiery nowego utworu "Chladni" https://youtu.be/aT7og4diBC4 popatrzmy jeszcze raz na...

Opublikowany przez Małe Instrumenty Poniedziałek, 28 grudnia 2020
pixabay ptak dziwonia 280.jpg
Paweł Romańczuk i jego kolekcja ptasich treli

Doświadczyć dźwięku 

– Gdy osoba, która nie widzi dotyka płytki, jest w stanie wyczuć kształt figury wygenerowanej przez kogoś niesłyszącego. Możemy powiedzieć, że doświadcza w ten sposób kształtu dźwięku. Na podstawie wrażeń dotykowych, jest w stanie ułożyć z nich pewną strukturę, którą nazywamy kompozycją. To ciekawa forma komunikacji pomiędzy osobami, które dźwięku nie słyszą, ale widzą jego figurę, a tymi, które nie mogą go zobaczyć, a jedynie usłyszeć  opowiada Paweł Romańczuk.

Posłuchaj
03:28 _PR3_AAC 2021_01_25-11-14-41 Male Instrumenty.mp3 Muzyka stworzona przez niesłyszących i niewidomych
 
niewidomy 280.jpg
Jak "widzą" niewidomi?

Akustyczne inspiracje

Płytki, na których umieszczono figury to efekt inspiracji słowackim akustykiem Ernstem Chladnim. – Odkrył figury Chladniego, które powstały w konsekwencji drgań metalowej płyty. Rozsypywano na niej piasek lub sól, a następnie pocierano smyczkiem. Drgania sprawiały, że piasek przesypywał się z miejsc o najsilniejszych drganiach, do tych o najsłabszych. W ten sposób kształtowały się figury. Co ciekawe, dla wielu częstotliwości są one zupełnie inne. Dzięki temu zyskaliśmy wizualną interpretację dźwięku  wyjaśnia autor projektu "Chladni".  

Małe Instrumenty - Chladni / meleinstrumenty

Dokonania niezwykłych artystów  zostały zarejestrowane w  formie koncertu, który jest dostępny w internecie. Grupa planuje także premierę albumu "Art Impossible".

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor relacji: Piotr Kaszuwara 
Data emisji: 25.01.2021
Godzina emisji: 11.20 

zch

Czytaj także

Na panczenach po olimpijskie medale

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 15:00
Mistrzowska lekcja WF z medalistą igrzysk olimpijskich to jedna z atrakcji dla dzieci i młodzieży przygotowanych przez Muzeum Sportu i Turystyki w ramach zajęć online w drugim tygodniu ferii. Tym razem poprowadzi ją Luiza Złotkowska, brązowa medalistka IO w Vancouver (2010) i srebrna IO w Soczi (2014).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Renata Lewandowska – po 40 latach odkryta na nowo

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 12:50
Gdyby urodziła się w Stanach Zjednoczonych, prawdopodobnie odniosłaby duży sukces. Życie Renaty Lewandowskiej to gotowy materiał na film. Artystka podbijała polską scenę muzyczną w latach 70. Wyjechała za granicę i słuch zaginął o niej na całe dziesięciolecia. Ponad 40 lat później debiutancki album "Dotyk" zagościł na sklepowych półkach. 
rozwiń zwiń