Jane Fonda z nagrodą Cecila B. DeMille'a

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 12:40
Prestiżowa nagroda Cecila B. DeMille'a trafi w tym roku do amerykańskiej aktorki Jane Fondy. Jak podkreślają organizatorzy, to dowód uznania całokształtu jej pracy i działalności publicznej. 
Amerykańska aktorka Jane Fonda ma na swoim koncie wiele prestiżowych wyróżnień.
Amerykańska aktorka Jane Fonda ma na swoim koncie wiele prestiżowych wyróżnień. Foto: Andrea Raffin / Shutterstock.com

Nagrodę Cecila B. DeMille'a przyznaje Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Jak czytamy w oświadczeniu jego prezesa: "Od ponad pięćdziesięciu lat zakres pracy Jane Fondy jest zakotwiczony w nieubłaganym aktywizmie. Wykorzystując swoją pozycję, przyczyniała się do rozwiązywania znaczących konfliktów społecznych naszych czasów. Będziemy zaszczyceni, mogąc świętować jej osiągnięcia podczas ceremonii wręczenia Złotych Globów 2021". 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Jane Fonda (@janefonda)

Nagroda honorowa 

Wkład Fondy w rozwój kultury i rozrywki jest niezaprzeczalny. Jak podkreślają amerykańscy krytycy filmowi, nagroda Cecila B. DeMille'a to wyróżnienie honorowe. W latach ubiegłych otrzymali je m.in. Tom Hanks czy Oprah Winfrey. – Mam powyżej osiemdziesiątki i wciąż jestem aktywna zawodowo. To dla mnie cud – mówi o sobie Fonda.

Posłuchaj
02:52 2021_01_27-12-33-08_PR3_Trojka_do_trzeciej_Jane_Fonda.mp3 Jane Fonda z nagrodą Cecila B. DeMille'a (Trójka do trzeciej)

Pola Negri, polska aktorka teatralna i filmowa, międzynarodowa gwiazda kina niemego 280.jpg
Pola Negri - polska królowa Hollywood

Kariera filmowa

Przyznanie tak prestiżowej narody to również wyraz uznania dla znakomitej kariery filmowej. Role Fondy utrwaliły się w historii kina. Aktorka znana jest z takich hitów jak "Pozycja obowiązkowa" czy "Sposób na teściową". Od dekad angażuje się także w działalność społeczną. W latach 80. odwiedziła Polskę, udzielając swojego poparcia Solidarności. Zaangażowała się również w walkę o równouprawnienie rasowe w USA. Prowadziła na ten temat liczne debaty społeczne. To jednak niejedyna działalność Fondy. Na swoim koncie ma też książkę oraz serię kaset video z własnymi ćwiczeniami aerobiku, które sprzedały się w nakładzie ponad 17 milionów egzemplarzy. 

Największe wyróżnienia 

Jane Fonda siedmiokrotnie odbierała statuetkę Złotego Globu. Dwa razy została również nagrodzona Oscarem dla najlepszej aktorki. Wyróżniono w ten sposób jej rolę w thrillerze "Klute" oraz filmie "Powrót do domu". Nagrodę Cecila B. DeMille'a odbierze w Hollywood 28 lutego. 

Jane Fonda odbiera statuetkę dla najlepszej aktorki za film "Powrót do domu". / Jane Fonda winning an Oscar® for "Coming Home"/ Oscars

Jane Fonda - amerykańska aktorka, producentka, pisarka oraz działaczka polityczna. Na scenie zadebiutowała w 1954 roku na deskach teatru Omaha w stanie Nebraska. Zagrała wtedy w przedstawieniu charytatywnym "Dziewczyna z prowincji". Przed kamerą wystąpiła w 1960 roku w ekranizacji spektaklu "Tall Story". Rola w tym filmie, podobnie jak i kolejne próby, nie zostały zauważone. Pod koniec lat 60. zaangażowała się w politykę. Założyła grupę Free the Army (FTA), agitującą przeciwko wojnie w Wietnamie. Walczyła również o prawa Indian i zakończenie dyskryminacji osób czarnoskórych.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Jan Pachlowski
Data emisji: 27.01.2021
Godzina emisji: 12.33

zch 

 

Czytaj także

Rewolucja w Hollywood. Ogłoszono zmiany w przyznawaniu Oscarów 

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 07:30
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej wprowadza wcześniej już zapowiadane zmiany w przyznawaniu Oscarów. Dotyczą one najważniejszej kategorii – statuetki dla najlepszego filmu – i zaczną obowiązywać od 2024 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ridley Scott, najwybitniejszy żyjący reżyser brytyjski

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 23:15
Gdyby przedstawić karierę Ridleya Scotta na wykresie, jej linia wyszłaby mocno pofalowana – wielkie sukcesy przeplatają się z porażkami. Przynajmniej pod względem finansowym. Bo artystycznie zawsze był doceniany. Zresztą, kto wie, czym naprawdę jest sukces? "Łowca androidów" był spektakularną klapą, a dziś uznawany jest za jedno z arcydzieł kinematografii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W pogoni za marzeniem

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 12:00
Praca w upale i pyle, tysiące przerzuconych ton ziemi – wszystko po to, aby znaleźć ślady działalności człowieka. Wielki wysiłek fizyczny, a zarazem wielkie wyzwanie. A wszystko po to, by spełnić swoje największe zawodowe marzenie... Można powiedzieć, że to wręcz idealny temat na film! I taki film powstał.
rozwiń zwiń