Kultowy musical "Metro" świętuje 30 urodziny

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 11:20
Musical "METRO" w reżyserii Janusza Józefowicza świętuje 30 urodziny. Spektakl obejrzały tysiące widzów w Polsce i za granicą. Na przestrzeni lat "METRO" zapracowało na tytuł kultowego przedstawienia. Na czym polega jego fenomen?
Logo musicalu METRO.
Logo musicalu "METRO". Foto: Radoslaw NAWROCKI / FORUM

"Świat się zmienia, Padają mury, otwierają się granice. Teatr też się zmienia. Niezmienne pozostają tylko marzenia... Marzenia młodych ludzi, nasze marzenia"  słyszymy w musicalu. "METRO" to historia ulicznych grajków, śpiewaków i tancerzy, którzy wystawiają swój spektakl na podziemnych peronach. To droga przez marzenia, rozczarowania, pasje, zdrady, młodzieńcze ideały i władzę pieniądza. Ponadczasowa opowieść świętuje w tym roku swoje trzydzieste urodziny. 

1200x660_cafe muza -22.12.jpg
Janusz Stokłosa o musicalu "Metro": robiliśmy coś fantastycznego

– To była ogromna produkcja. Budżet producencki przekraczał milion dolarów. Dziś ta suma może nie robi aż takiego wrażania. W latach dziewięćdziesiątych to był kwota padająca we wszystkich filmach o Jamesie Bondzie – zauważa z uśmiechem Wiktor Kubiak, producent musicalu. 

"METRO" otwierało wiele drzwi 

– Ciekawym zjawiskiem było to, że kasting był otwarty dla amatorów, a nie tylko dla zawodowców. Chodziło o to, żeby wpuścić nową krew. W "METRZE" można było usłyszeć świeże głosy, a także zobaczyć naturalność i spontaniczność na scenie, na której pełno jest przecież schematów – opowiada Błażej Grygiel, kulturoznawca. To właśnie w "METRZE" zadebiutowali, dobrze znani dziś aktorzy i piosenkarze, m.in. Katarzyna Groniec, Edyta Górniak, Robert Janowski czy Michał Milowicz.

Tak powstawał musical METRO / BuffoStudio

Musical, który inspirował młode pokolenia 

Z biegiem lat okazywało się, że początkujący aktorzy nie są jedynymi osobami, którym "METRO" otworzyło drzwi do artystycznego świata. – To była historia, która pokazała mi, że można żyć z tego, co się kocha. Musical popchnął mnie do działania. Studiuję teraz na londyńskiej Akademii Muzyki i Sztuk Dramatycznych. "METRO" miało na to ogromny wpływ. To dzięki niemu odważyłam się na ten krok – wyznaje Anna, miłośniczka spektaklu.

Posłuchaj
03:09 2021_01_29-11-15-07_Trojka_do_trzeciej_musical_Metro.mp3 METRO - kultowy polski musical ma już 30 lat (Trójka do trzeciej)

"Wejdź z nami do metra" 

Musical zapisał się w świadomości Polaków, nie tylko niezapomnianymi utworami, ale też niepowtarzalnym kodem wizualnym. – Logo stworzone przez Andrzeja Pągowskiego do dziś jest bardzo rozpoznawalne. Nie ma możliwości pokazania tego musicalu bez logo. W pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, robiło to naprawdę ogromne wrażenie  dodaje Kubiak. 

Zbliża się Jubileusz Metra i fakt ten nastraja nas sentymentalnie... Czy pamiętacie tę scenę? Czy potraficie wymienić nazwiska artystów, których widzicie na fotografii?

Opublikowany przez Studio Buffo - najlepszy teatr muzyczny w stolicy Piątek, 15 stycznia 2021

Ponadczasowa opowieść

"METRO" to historia oparta na ponadczasowych wartościach. Miłośnicy spektaklu podejrzewają, że opowieść nigdy nie straci na aktualności. – Musical grany jest już trzydzieści lat, a poruszane w nim problemy są nadal aktualne. To przyciąga ludzi – podkreśla Maciej, który obejrzał spektakl ponad siedemdziesiąt razy. 

– Większość musicali jest ponadczasowych, "METRO" także. Tym, co ulega zmianie, są interpretacje. Kręgosłup w postaci historii, z którą każdy z nas może się zidentyfikować, sprawi, że "METRO" zostanie z nami przynajmniej na kolejne trzydzieści lat – zauważa Grygiel. 

Musical "METRO" miał swoją premierę 30 stycznia 1991 roku na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie. Z okazji jubileuszu Teatr Buffo zapowiedział urodzinową transmisję online. 

 

"Świat się zmienia, Padają mury, otwierają się granice Teatr też się zmienia Niezmienne pozostają...

Opublikowany przez Studio Buffo - najlepszy teatr muzyczny w stolicy Niedziela, 24 stycznia 2021

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Małgorzata Jakubowska
Data emisji: 29.01.2021
Godzina emisji: 11.15

zch 

Czytaj także

Musical - gatunek trudny i bliski sercu widza

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 22:01
- Fan musicalu ma zawsze dużo propozycji do obejrzenia. Jest to trudny, ale bliski sercu widzów gatunek - mówi krytyk filmowy i miłośnik musicali Michał Oleszczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski musical nie składa broni

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 18:24
Bogata i coraz bardziej profesjonalna oferta online robi wrażenie. O tym, co przed nami, jakie koncerty i spektakle z polskich teatrów muzycznych będziemy mogli zobaczyć w sieci oraz co słychać na Broadwayu opowiadaliśmy w audycji "Ten cały musical".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brexit wkracza na europejskie sceny. Koncerty pod znakiem zapytania

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 12:40
Brytyjscy artyści znaleźli się w obliczu kłopotów związanych z koncertami na Starym Kontynencie. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej uniemożliwi planowanie muzycznych tras części z nich. Artyści stawiają sprawę jasno: kolejne występy stoją pod znakiem zapytania. 
rozwiń zwiń