Poloneza czas zacząć... i wpisać na listę UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 12:40
Niegdyś tańczony na dworach, stanowił oddanie hołdu królowi i starszyźnie. Obecnie nie może odbyć się bez niego żadne narodowe wydarzenie kulturalne. Większość z nas tańczyła go choć raz w życiu podczas studniówki. Trwają prace nad wpisaniem tego tańca na listę UNESCO. 
Polonez wykonywany w strojach ludowych.
Polonez wykonywany w strojach ludowych. Foto: Shutterstock

Polonez od XIX wieku uznawany jest za symbol narodowy. Jak podkreślają znawcy, głównie za sprawą widocznego w nim szlacheckiego etosu. W całej Polsce trwa kampania "Teraz polonez!" organizowana przez Balet Cacovia Danza. Akcja ma na celu promocję i popularyzację tańca, a także wpisanie go na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Cracovia Danza – Polonez / Polonaise / Cracovia Danza

polonez 1200
Polonez. Historia pewnego tańca

 Krok podstawowy poloneza składa się z trzech części. Ogromną rolę odgrywa w nim pozycja i postawa. Trzeba się wyprostować i trzymać głowę do góry. W zależności od tego, w jakich strojach wykonywany jest polonez, może przybierać inny charakter. Tańczymy go podczas balów studniówkowych, sylwestrowych i karnawałowych. Jego dostojność sprawia, że jest tańcem bardzo szczególnym – wylicza Romana Agnel, dyrektor Baletu Cracovia Danza.

Posłuchaj
03:29 PR3_mp3 2021_02_08-12-32-07_polonez_UNESCO.mp3 Polonez. Czy trafi na listę UNESCO? (Pora na Trójkę)

Kampania "Teraz polonez!" ma na celu chronić i zabezpieczać żywą tradycję tańca. Przypomnijmy, że w 2015 roku polonez został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego razem z czterema innymi tańcami narodowymi: mazurem, kujawiakiem, oberkiem i krakowiakiem. Teraz jeden z najbardziej znanych polskich tańców figurowych ma szansę trafić na Listę Reprezentatywną. W 2018 roku znalazło się na niej krakowskie szopkarstwo.

Polonez i karnawał to małżeństwo doskonałe 😍 Czy wiecie, że np. w Krakowie wszystkie bale miejskie także w karnawale...

Opublikowany przez Balet Dworski Cracovia Danza Poniedziałek, 8 lutego 2021

Z kampanią związany jest cykl ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych. Wszystkie mają się odbyć do końca 2023 roku.  

Został już niecały miesiąc aby zostawić swój podpis popierający wpis #poloneza na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO ✍️ -> https://bit.ly/3jkQJRD

Opublikowany przez Polonez Łączy Wtorek, 2 lutego 2021

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Magdalena Zbylut-Wiśniewska
Data emisji: 08.02.2021
Godzina emisji: 13.29

zch

 

Czytaj także

Polonez. Historia pewnego tańca

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 23:00
– Polonezy pisali już kompozytorzy barkowi, miedzy innymi Bach. Polonez na przełomie XVI i XVII wieku zaczął być tańcem modnym, podobnie jak tańce włoskie i francuskie. Ze względu na swoją szlachetność królował na europejskich dworach – mówi w Trójce prof. Karol Radziwonowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podhale 100 lat temu i dziś – dwa różne światy?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 15:13
– Rozmawiałyśmy ze starszymi góralami ze skalnego Podhala, zbierałyśmy historie, wspomnienia do książki. Jedno z pytań, które zadawałyśmy, dotyczyło tego, czy nasi rozmówcy chodzili dawniej w góry. Prawie każda z tych osób odpowiadała "na góry, na Giewont się patrzy" – mówiła Barbara Caillot współautorka książki, wyjaśniając genezę tytułu "Na Giewont się patrzy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od autora recenzji do jurora festiwalowego. Trwa konkurs "Skrytykuj!"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 13:45
"Skrytykuj!" to prawdziwa gratka dla młodych kinomanów, którzy potrafią bez końca dyskutować o filmach. Wystarczy napisać recenzję dotyczącą wybranego dzieła. Autor najlepszej zasiądzie w festiwalowym jury.
rozwiń zwiń