Nowy "Czas ołowiu" w hołdzie dla Romualda Lipki

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 16:00
Wielki przebój Budki Suflera sprzed lat doczekał się nowego życia. W powstaniu wersji AD 2021 wziął udział m.in. autor oryginalnego tekstu tej piosenki, Marek Dutkiewicz.
Romuald Lipko
Romuald LipkoFoto: Forum / ForumGwiazd

"Za ostatni grosz", "Aleja gwiazd", "Dmuchawce, latawce, wiatr" – to tylko kilka hitów autorstwa duetu Romuald Lipko / Marek Dutkiewicz. W 1982 roku wspólnie napisali oni utwór "Czas ołowiu", wykonywany przez zespół Budka Suflera z wokalistą Felicjanem Andrzejczakiem.

6 lutego, w pierwszą rocznicę śmierci Lipki, miała premierę nowa wersja piosenki, zaśpiewana przez międzypokoleniową reprezentację polskiej sceny muzycznej w składzie: Katarzyna Wilk, Natalia Zastępa, Grzegorz Skawiński, Kuba Badach, Mateusz Ziółko, Wojtek Cugowski, Marek Kaliszuk i KasjaN. Specjalnie na tę okazję autor tekstu, Marek Dutkiewicz, skorygował treść utworu. Chodzi dokładnie o fragment, w którym padają nazwiska zmarłych gwiazd muzyki i filmu.


Posłuchaj
04:01 2021_02_08-14-16-41 dutkiewicz czas olowiu.mp3 Marek Dutkiewicz o tym, jak powstał nowy "Czas ołowiu"

 

- Mało komu mówią dziś cokolwiek takie nazwiska jak Romy Schneider czy Steve McQueen. (…) Pochyliliśmy się wyłącznie nad polskimi gwiazdami, nad ludźmi, których bardzo nam brakuje. Okazało się, że to chyba jest niezły pomysł – tłumaczy Dutkiewicz.

Za aranżację i produkcję nowej odsłony "Czasu ołowiu" odpowiada Michał Pietrzak. Utworowi towarzyszy teledysk, w którym – oprócz wizerunków wymienionych w tekście gwiazd – można zobaczyć archiwalne filmy z udziałem Romualda Lipki.

"Czas ołowiu" AD 2021, źródło: YouTube / Razem Robimy Dobro

kc

Czytaj także

Romuald Lipko. Jak Budka Suflera rozbiła mur głową

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 05:40
– W porównaniu do innych grup rockowych w latach 70. Budka Suflera miała po prostu bogatszą ofertę na ówczesnym rynku – mówił Romuald Lipko w 2012 roku o sukcesie swojego zespołu. Dzisiaj mija pierwsza rocznica śmierci kompozytora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audycja poświęcona pamięci Romualda Lipko

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 09:00
Romuald Lipko był jednym z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI wieku, współtwórcą i kreatorem zespołu Budka Suflera, autorem wielu polskich przebojów. Zmarł 6 lutego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Spełniłem przyrzeczenie dane Romkowi". Felicjan Andrzejczak o albumie "10 lat samotności"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 14:50
Felicjan Andrzejczak, którego piosenka "Jolka, Jolka pamiętasz" do dziś cieszy się wielką popularnością, a przez wielu jest uważana za największy przebój Budki Suflera, powraca wraz z zespołem z nowym albumem. Wokalistą zdradza kulisy jego powstania. - Jestem szczęśliwy, że spełniłem przyrzeczenie dane Romkowi Lipce - wyznaje gość Program 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń