O historii mądrze i dla najmłodszych. Powstał komiks o losach strajkowego "ogórka"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 11:25
Wrocławski "ogórek", autobus, z którym kojarzony jest początek strajków we Wrocławiu w 1980 roku, doczekał się uwiecznienia w komiksie. Opowieść o początkach Solidarności na Dolnym Śląsku powstała w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.
Jelcz 043 (zwany potocznie ogórkiem) pojawił się na polskich jezdniach w 1958 roku
Jelcz 043 (zwany potocznie ogórkiem) pojawił się na polskich jezdniach w 1958 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Papcio Chmiel PAP 1200.jpg
Jan Ołdakowski: u Papcia za pomysłem na komiks stał też projekt edukacyjny

Autobus symbolem wrocławskiej Solidarności

Przypomnijmy – rankiem 26 sierpnia 1980 roku kierowcy autobusów w VII Zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu, przeczytawszy w krążących wśród wrocławian ulotkach o strajku w Gdańsku, podjęli decyzję o dołączeniu do protestujących. Strajk rozpoczął się od zablokowania bramy wjazdowej do zajezdni, do czego użyli właśnie zwanego potocznie ogórkiem autobusu marki Jelcz.

Posłuchaj
04:03 2021_02_09 11_15_58_Trojka_do_trzeciej_ogorek.mp3 Słynny wrocławski Jelcz zadebiutował na kartach komiksu (Trójka do trzeciej)

 

– To było o tyle mądre posunięcie, że gdyby którykolwiek inny zakład pracy we Wrocławiu wtedy zastrajkował, nie dotarłoby to tak szybko do mieszkańców – podkreśla rzecznik wrocławskiego Centrum Historii Zajezdnia oraz świadek tamtych wydarzeń Juliusz Woźny. – Przypomnę, że to było w epoce, w której o telefonach komórkowych nikt nawet nie śnił. Mało kto miał telefon w domu, dlatego wieści rozchodziły się bardzo wolno. Komunikat o tym, że stanęło MPK, natychmiast dotarł do mieszkańców Wrocławia. To był pierwszy i ostatni raz, kiedy cieszyłem się, że autobus nie przyjechał – wspomina. 

Kultowy Jelcz sam o sobie

W komiksie zatytułowanym po prostu "Ogórek" wydanym przez Centrum Historii Zajezdnia tytułowy bohater zyskuje swój własny głos. – Ogórek jest narratorem  opowiada o sobie samym – o tym jakie miał wady i zalety. Jest jednocześnie postacią sympatyczną. Myślę, że historia widziana oczami Ogórka będzie bliska każdemu młodemu czytelnikowi – zachęca rzecznik placówki.

Ogórek powraca! Nowy komiks o strajkowym Ogórku/Centrum Historii Zajezdnia

Rzeczywistość z tamtych lat na niezwykłej wystawie 

W Centrum Historii Zajezdnia stworzonym w miejscu dawnej, będącej świadkiem historycznych wydarzeń zajezdni, obecnie można oglądać wystawę o powojennej historii Wrocławia. – Tam możemy poczuć się jak w dawno minionej rzeczywistości. Jest np. wagon z lat 40., tak zwany bydlęcy. Takimi wagonami podróżowali przesiedleńcy, którzy przyjeżdżali tu po II wojnie światowej. Mamy także autobus "ogórek" z lat 80. – jeden z tych, które służyły w zajezdni przy ulicy Grabiszyńskiej – opisuje dyrektor CHZ Marek Mutor.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Piotr Kaszuwara
Data emisji: 09.02.2021
Godzina emisji: 11.15

kr

Czytaj także

Myszart: mysz, która była Mozartem

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 12:00
Komiks już dawno przestał być traktowany jak publikacje pośledniej kategorii i stał się docenianą dziedziną sztuki. Ba, z powodzeniem jest wykorzystywany także np. w edukacji. Dzisiaj - równie chętnie jak dzieci - po komiksy sięgają również dorośli. "Myszart" jest dziełem dla wszystkich pokoleń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Usagi Yojimbo, królik ronin rodem z Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 11:30
Dobra wiadomość dla fanów komiksu: w Polsce ukazał się szósty tom zbiorczego wydania przygód Usagi Yojimbo, słynnego królika ronina. Jego postać przed ponad 35 laty stworzył Stan Sakai, amerykański rysownik o japońskich korzeniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożegnanie Papcia Chmiela. W środę pogrzeb Henryka Jerzego Chmielewskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 12:01
Pogrzeb Henryka Jerzego Chmielewskiego, Papcia Chmiela odbędzie się w środę, 10 lutego, o godz. 13 w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych. Następnie nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na Cmentarzu Bródnowskim. Pogrzeb będzie transmitowany w mediach społecznościowych.
rozwiń zwiń