O historii mądrze i dla najmłodszych. Powstał komiks o losach strajkowego "ogórka"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
O historii mądrze i dla najmłodszych. Powstał komiks o losach strajkowego "ogórka"
Jelcz 043 (zwany potocznie ogórkiem) pojawił się na polskich jezdniach w 1958 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Wrocławski "ogórek", autobus, z którym kojarzony jest początek strajków we Wrocławiu w 1980 roku, doczekał się uwiecznienia w komiksie. Opowieść o początkach Solidarności na Dolnym Śląsku powstała w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.

Papcio Chmiel PAP 1200.jpg
Jan Ołdakowski: u Papcia za pomysłem na komiks stał też projekt edukacyjny

Autobus symbolem wrocławskiej Solidarności

Przypomnijmy – rankiem 26 sierpnia 1980 roku kierowcy autobusów w VII Zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu, przeczytawszy w krążących wśród wrocławian ulotkach o strajku w Gdańsku, podjęli decyzję o dołączeniu do protestujących. Strajk rozpoczął się od zablokowania bramy wjazdowej do zajezdni, do czego użyli właśnie zwanego potocznie ogórkiem autobusu marki Jelcz.

Posłuchaj

4:03
Słynny wrocławski Jelcz zadebiutował na kartach komiksu (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– To było o tyle mądre posunięcie, że gdyby którykolwiek inny zakład pracy we Wrocławiu wtedy zastrajkował, nie dotarłoby to tak szybko do mieszkańców – podkreśla rzecznik wrocławskiego Centrum Historii Zajezdnia oraz świadek tamtych wydarzeń Juliusz Woźny. – Przypomnę, że to było w epoce, w której o telefonach komórkowych nikt nawet nie śnił. Mało kto miał telefon w domu, dlatego wieści rozchodziły się bardzo wolno. Komunikat o tym, że stanęło MPK, natychmiast dotarł do mieszkańców Wrocławia. To był pierwszy i ostatni raz, kiedy cieszyłem się, że autobus nie przyjechał – wspomina. 

Kultowy Jelcz sam o sobie

W komiksie zatytułowanym po prostu "Ogórek" wydanym przez Centrum Historii Zajezdnia tytułowy bohater zyskuje swój własny głos. – Ogórek jest narratorem  opowiada o sobie samym – o tym jakie miał wady i zalety. Jest jednocześnie postacią sympatyczną. Myślę, że historia widziana oczami Ogórka będzie bliska każdemu młodemu czytelnikowi – zachęca rzecznik placówki.

Ogórek powraca! Nowy komiks o strajkowym Ogórku/Centrum Historii Zajezdnia

Rzeczywistość z tamtych lat na niezwykłej wystawie 

W Centrum Historii Zajezdnia stworzonym w miejscu dawnej, będącej świadkiem historycznych wydarzeń zajezdni, obecnie można oglądać wystawę o powojennej historii Wrocławia. – Tam możemy poczuć się jak w dawno minionej rzeczywistości. Jest np. wagon z lat 40., tak zwany bydlęcy. Takimi wagonami podróżowali przesiedleńcy, którzy przyjeżdżali tu po II wojnie światowej. Mamy także autobus "ogórek" z lat 80. – jeden z tych, które służyły w zajezdni przy ulicy Grabiszyńskiej – opisuje dyrektor CHZ Marek Mutor.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Piotr Kaszuwara
Data emisji: 09.02.2021
Godzina emisji: 11.15

kr

Polecane