Złe ziele i słowiańskie demony

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 12:50
Czarownice, południce, strzygi i topielce – to bohaterowie świata przedstawionego na płycie "Demonologia". Jej autorką jest mieszkająca w Wiedniu artystka ukrywająca się pod pseudonimem Mala Herba.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Kultura i prastare obyczaje Słowian oprawione w nowoczesne brzmienia muzyki elektronicznej? Brzmi dość karkołomnie, ale takiej właśnie sztuki dokonała na swym nowym albumie Zosia Hołubowska, występująca jako Mala Herba. Skąd u młodej artystki zainteresowanie słowiańskimi mitami i wierzeniami?

- Pasję do mitologii zaszczepiła we mnie mama, która jest z wykształcenia filolożką klasyczną. Jako dziecko zamiast bajek czytałam "Mitologię Greków i Rzymian" Parandowskiego – tłumaczy Zosia.

Na płycie "Demonologia" mamy więc nawiązania do takich obrzędów jak noc Kupały, zabawy karnawałowe czy tańce z demonami. Jeden z utworów, "Bandoska", był śpiewany przez dawnych Słowian na koniec dnia, po ciężkiej pracy w polu. Wcześniej wykonywał go m.in. zespół Mazowsze.  

Spośród bohaterów ludowych podań, Hołubowska największy sentyment czuje do czarownic i diabłów. Jej sceniczny pseudonim Mala Herba to w tłumaczeniu "złe ziele", czyli tak naprawdę chwast. Artystka zgadza się jednak z definicją, wedle której chwasty są to "rośliny, których właściwości leczniczych jeszcze nie znamy".


Posłuchaj
03:57 2021_02_09-12-33-50 Mala herba.mp3 Mala Herba o "Demonologii" i nie tylko (Trójka do trzeciej)

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Jakub Jamrozek
Data emisji: 09.02.2021
Godzina emisji: 12.33

kc

Czytaj także

Słowiańskie strzygi i topielce – dlaczego lubimy się bać? "Straszne" historie i psychologia

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 00:00
Na co dzień można najeść się strachu, bać się własnego cienia i mieć nogi z waty. Poza tym - choć strach ma wielkie oczy - diabeł nie jest aż tak straszny, jak go malują. Strach towarzyszy nam od wieków, a my czasami lubimy serwować go sobie sami. Dlatego wybieramy horrory, ale też, ostatnio bardzo modną, mitologię słowiańską, w której królują chochliki, strzygi i topielce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tortilla - gorąca krewniaczka naleśnika

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 16:29
Chyba żaden mieszkaniec Ameryki Południowej, a zwłaszcza Meksyku nie wyobraża sobie swojej kuchni bez słynnych placków - tortilli. Są również coraz bardziej popularne u nas. Sprawdzamy, jak można je przyrządzić w domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Jamajce Bob Marley wciąż żyje

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 08:30
"No Woman, No Cry", "I Shot the Sheriff", "Could You Be Loved", "Buffalo Soldier" – to tylko kilka najbardziej znanych przebojów Boba Marleya. Pochodzący z Jamajki i właściwie przez całe życie tam mieszkający muzyk obchodziłby właśnie 76. urodziny. Jak po latach Marleya widzą jego rodacy, co zostało z jego przesłania o miłości, wolności i muzyce?
rozwiń zwiń