Banksy w Warszawie. Wystawa dzieł artysty

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 12:40
Banksy – jeden z najpopularniejszych artystów sztuki ulicznej. Od lat działa anonimowo. Jego dzieła podziwiać można na ulicach całego świata. Teraz także na poświęconej mu wystawie w Warszawie. 
Wystawa The Art of Banksy. Without Limits, w Centrum Praskim Koneser, 2021 rok.
Wystawa "The Art of Banksy. Without Limits", w Centrum Praskim Koneser, 2021 rok.Foto: Andrzej Hulimka / FORUM

O Banksym wiemy niewiele. To prawdopodobnie około czterdziestoletni Brytyjczyk, który swoimi dziełami zdobi ulice całego świata. Nikt nie wie, jak wygląda, ani jak się naprawdę nazywa. Tajemniczość, którą wokół siebie rozsiewa, jest jednym z kluczy do sukcesu, jaki osiągnął.

muzeum_sztuka_maseczki_pandemia_Shutterstock_1200.jpg
Muzea przeżywają oblężenie, również te nietypowe

Podobno pewnego razu, gdy malował pociąg ze znajomymi, na miejsce wezwana została policja. Przyjaciele uciekli, a Banksy ukrywał się pod jednym z wagonów. Przyglądał się numerowi seryjnemu pociągu, który został naniesiony przez szablon. Podobno właśnie to wydarzenie zainspirowało go do stworzenia własnych.

3️⃣, 2️⃣, 1️⃣... Start!!!! Dziś dziennikarze jako pierwsi mogli zobaczyć galerię prac🖼️ "The Art of Banksy. Without...

Opublikowany przez Centrum Praskie Koneser Czwartek, 11 lutego 2021

Najpopularniejszy nieznany artysta 

– Jego tożsamość jest ciągle ukryta. To odważny artystą, który nie boi się komentować sytuacji na całym świecie. Można powiedzieć, że nie zostawia na nikim suchej nitki. Jest szczery i dosadny. To jeden z najszerzej znanych współczesnych artystów. Mimo to dalej nie wiemy, kim jest i jak wygląda. Na tym chyba właśnie polega jego fenomen – mówi Aleksandra Olszewska, plastyk, miłośniczka twórczości Banksy'ego.

 – Bardzo komunikatywnie i atrakcyjnie zwraca uwagę na istotne dla niego problemy. Przede wszystkim na aspekty społeczne związane z bezdomnością i imigracją. Potrafi znaleźć haczyk, który przyciąga uwagę odbiorców. Znajduje dobry moment i zaskakuje – dodaje Cezary Hunkiewicz z "Brain Damage Gallery".

Posłuchaj
04:20 2021_02_12 12_31_00_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Wystawa prac Banksy'ego (Trójka do Trzeciej)

Wyróżniająca odwaga 

– Technicznie rzecz biorąc, prace Banksy'ego nie odznaczają się na tle innych artystów. Mnóstwo jest dzieł, które zostały stworzone techniką szablonową. Tym, co je wyróżnia, jest odwaga – zauważa Olszewska. – W sztuce współczesnej nie chodzi o to, jak ktoś techniczne sobie radzi. Ważne jest wrażenie, jakie sprawia artysta – dodaje Hunkiewicz. 

Prace nietypowe

– Banksy tworzy nie tylko prace na ścianach czy instalacje. Zbudował także swój park rozrywki i ma swój hotel. Wielokrotnie podkreślał, że jego prace nie nadają się do muzeów i galerii, bo tam dostępne są tylko dla elit. On chce tworzyć dla wszystkich. Dlatego robi to na ulicy – zauważa Olszewska. – Od początku lat dwutysięcznych Banksy wypuszczał serię sitodruków. Te edycje składały się z około 700 niepodpisanych i 100 podpisanych prac. Przykładem jest dziewczynka z balonem. Cena za egzemplarz wynosi ponad milion dolarów. Ostatnio odbyła się loteria, na której można było wygrać jedną z jego prac. Banksy sprawia, że niektórzy mogą dzięki niemu kupić dom. Co więcej, na jednym z budynków wystawionych na sprzedaż jakiś czas temu umieścił szablon z kichającą kobietą. Nie trzeba dodawać, że wartość tego domu ogromnie wzrosła – słyszymy. 

Dismaland / Banksyfilm

– Moim ulubionym projektem Banksy'ego jest park rozrywki Dismaland. Sam artysta powiedział o nim, że "jest to rodzinny park rozrywki, nieodpowiedni dla dzieci". Drugim projektem, który bardzo mi się podoba jest "Banksy does New York". Przez jakiś czas artysta dodawał w swoich mediach społecznościowych informacje, że gdzieś w mieście pojawiła się jego nowa praca. Najczęściej zamieszczał jej zdjęcie lub podawał opis. Nigdy jednak nie określał dokładnej lokalizacji. Ludzie szaleńczo przeszukiwali ulice, by odnaleźć dzieło. Co więcej, część z nich kradła kawałki ścian lub rozstawione na ulicach rzeźby innych artystów – podsumowuje plastyk.

Banksy Does New York – Official Trailer / Madman Films

Wystawa "The Art of Banksy. Without Limits" dostępna jest w warszawskim Centrum Praskim Koneser do 11 kwietnia 2021 roku.

 

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Jakub Jamrozek
Data emisji: 12.02.2021
Godzina emisji: 12.31

zch

Czytaj także

Teresa Jakubowska w Muzeum Karykatury. Kuratorka wystawy: satyryczka z urodzenia

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 11:56
- Pożywką artystyczną dla niej były między innymi podróże - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Prymlewicz, kuratorka wystawy "Teresa Jakubowska. Z życia wycięte" w Muzeum Karykatury w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagościć u Marszałka. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 12:35
Po kilkumiesięcznej przerwie do muzeów wrócili zwiedzający. Placówki czekają na gości i zachęcają do uczestnictwa w nowych projektach. Jednym z nich jest wystawa "Dla Rzeczpospolitej" poświęcona Józefowi Piłsudskiemu. Oglądać ją można w muzeum imienia Marszałka w Sulejówku. Czego mogą spodziewać się zwiedzający?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzea przeżywają oblężenie, również te nietypowe

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 14:45
Od ponownego otwarcia muzeów i galerii minęło już kilka dni. Zainteresowanie malarstwem, rzeźbą i szeroko pojętą kulturą wizualną nadal nie słabnie. Przed większością instytucji obserwować można ustawiające się kolejki chętnych. Jakie atrakcje czekają zwiedzających na mniej oczywistych wystawach?
rozwiń zwiń