"Wspomnienia polskiego spadochroniarza" – obraz doceniony po latach

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 12:50
Mało znany obraz szkockiej artystki, przedstawiający polskiego spadochroniarza z czasów II wojny światowej, po kilkunastu latach od namalowania został doceniony przez krytyków z prestiżowego dziennika i dzięki temu wszedł do głównego obiegu brytyjskiej sztuki.
Polscy bohaterowie II wojny światowej
Polscy bohaterowie II wojny światowejFoto: Forum / Rue des Archives / Tallandier

Żołnierz w hełmie z białym orzełkiem, ze spadochronem na plecach, siedzący w otoczeniu zestawu przedmiotów: biało-czerwonej laleczki, mapy, paszportu, lornetki... Tak prezentuje się obraz "Wspomnienia polskiego spadochroniarza", który przez 16 lat znany był jedynie garstce bywalców niewielkiego muzeum w szkockim hrabstwie Fife.


Posłuchaj
02:20 2021_02_15-12-30-09 spadochroniarz trojka do trzeciej.mp3 Marie Louise Wrightson o okolicznościach powstania obrazu (Trójka do trzeciej)

 

Ostatnio obraz zyskał nowe życie, dzięki umieszczeniu go na liście niedocenionych dzieł sztuki brytyjskich galerii, stworzonej przez dziennik "The Guardian" i organizację Arts UK. Z tej okazji korespondent Polskiego Radia, Adam Dąbrowski, spytał autorkę, Marie Louise Wrightson, dlaczego w taki właśnie sposób postanowiła sportretować żołnierza.

– Nie chciałam pokazywać jego twarzy. Nie chodziło o nadanie mu indywidualnych cech. Pomysł był taki, by pokazać, że jest jednym z wielu, którzy właśnie wylądowali w Arnhem. Od początku pragnęłam, by w pewnym sensie był anonimowy, z jednym wyjątkiem: polskim orzełkiem na hełmie – tłumaczy brytyjska artystka. Według niej, jej rodacy zapominają o wielkiej roli, jaką polscy żołnierze odegrali w obronie Wysp w czasie II wojny światowej. 

Good New's, I have just been interviewed by a journalist for Polish Public Radio, for a piece on my painting Memories of...

Opublikowany przez Marie Louise Wrightson Środa, 10 lutego 2021

Wrightson namalowała "Wspomnienia polskiego spadochroniarza" tuż po ukończeniu Duncan of Jordanstone College of Art & Design w Dundee. Zainspirowały ją znajdujące się w zbiorach muzeum St. Andrews, a podarowane przez polskich żołnierzy przedmioty. Są wśród nich m.in. fotografie, medale, mundury i buty. Jest też mapa, którą posługiwali się w czasach operacji Market Garden, przeprowadzonej we wrześniu 1944 roku na terytorium okupowanej przez Niemców Holandii. 

To właśnie w ramach tej operacji pod miastem Arnhem wylądowała brytyjska 1 Dywizja Powietrznodesantowa, wsparta przez polską 1 Samodzielną Brygadę Spadochronową. Desant został jednak zaskoczony przez dywizje pancerne Waffen-SS. W wyniku walk alianci ponieśli klęskę, a miasto zostało prawie całkowicie zniszczone. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Adam Dąbrowski
Data emisji: 15.02.2021
Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Propozycje kulturalne z Wielkiej Brytanii bez granic

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 12:03
Ponura strona pandemicznej rzeczywistości nie odcina publiczności od sztuki, a artystów od tworzenia. Różnica z czasami sprzed izolacji polega na tym, że to, co dostępne było dla nielicznych, obecnie może zobaczyć każdy, bo internet nie zna granic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brexit wkracza na europejskie sceny. Koncerty pod znakiem zapytania

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 12:40
Brytyjscy artyści znaleźli się w obliczu kłopotów związanych z koncertami na Starym Kontynencie. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej uniemożliwi planowanie muzycznych tras części z nich. Artyści stawiają sprawę jasno: kolejne występy stoją pod znakiem zapytania. 
rozwiń zwiń