Bestiariusz współczesności

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 12:00
– Kto ma urojone lęki, zasługuje na prawdziwe – ten cytat z Seneki Młodszego otwiera wystawę „Bestiariusz/Dark Fantasy” Ewy Bloom Kwiatkowskiej w Galerii XX1 w Warszawie. Jej tematem jest relacja ludzi i zwierząt przedstawiona w baśniowo-mrocznym klimacie.
Wystawa BestiariuszDark Fantasy Ewy Bloom Kwiatkowskiej w Galerii XX1
Wystawa „Bestiariusz/Dark Fantasy” Ewy Bloom Kwiatkowskiej w Galerii XX1Foto: Ignacy Skwarcan

Zachęta1200.jpg
Zachęta wie. Ogłasza program na 2021 rok i z nadzieją czeka na widzów

Głównym elementem wystawy są człekokształtne manekiny o zwierzęcych głowach. – Ludzie, przechodząc, zaglądają przez okna galerii, nie zastanawiając się, czy to jest wystawa sztuki, czy wystawa sklepowa. Ich uwagę przyciąga dziwność postaci – mówi kurator wystawy, Grzegorz Borkowski.


Posłuchaj
03:53 2021_02_16 11_15_41_Trojka_do_trzeciej.mp3 Nowa wystawa w warszawskiej Galerii XX1 (trójka do trzeciej)

Ekspozycję tworzy artystyczna triada: różnych form wizualnych. Obok zwierzęco-ludzkich manekinów są również kolażowe ilustracje przywodzące na myśl średniowieczne bestiariusze oraz wideoperformans inspirowany pewnym bardzo popularnym horrorem.


Wystawa „Bestiariusz/Dark Fantasy” Ewy Bloom Kwiatkowskiej w Galerii XX1 Wystawa „Bestiariusz/Dark Fantasy” Ewy Bloom Kwiatkowskiej w Galerii XX1

Samą wystawę można obejrzeć jedynie poprzez olbrzymie okna wystawowe i przeszklone drzwi galerii: to efekt ograniczeń epidemicznych, ale zarazem samej koncepcji artystycznej. W efekcie widz-przechodzień ogląda coś w rodzaju niepokojącej stopklatki, zamrożonego obrazu czy też sytuacji w zawieszeniu.


Wystawa „Bestiariusz/Dark Fantasy” Ewy Bloom Kwiatkowskiej w Galerii XX1 Wystawa „Bestiariusz/Dark Fantasy” Ewy Bloom Kwiatkowskiej w Galerii XX1

– Atutem wystawy jest sięgnięcie do stale obecnej w ludziach potrzeby wyobraźni: od zamierzchłej przeszłości w różnych kulturach na świecie, stale obecne są wyobrażenia łączące cechy zwierzęce i ludzkie – tłumaczy Grzegorz Borkowski.

– Jedni mogą odnaleźć w tej wystawie pewien rodzaj spełnienia wizualnego, intelektualnego. Dla innych może być tylko szokująca bądź tylko estetyczna i niekoniecznie muszą w niej znaleźć pewien rodzaj głębi. To absolutnie zależy tylko i wyłącznie od człowieka, od pojedynczej osoby – mówi autorka wystawy Ewa Bloom Kwiatkowska.

Ewa Bloom Kwiatkowska Galeria XX1 2021/YouTube Marek Zajączkowski


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Martyna Matwiejuk
Data emisji: 16.02.2021
Godzina emisji: 11.15

pr

Czytaj także

Nowoczesne spojrzenie na historię. Wystawa "Her Dark Materials" Marii Lobody

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 14:00
Fryzy z napisami i rysunkami, dywan z domu "męczennicy nauki" Hypatii czy malachit, który… nie jest malachitem – m.in. to można zobaczyć na wystawie Marii Lobody w warszawskiej Galerii Wschód. Wystawę "Her Dark Materials" można oglądać do 7 listopada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Design dotknięty przez COVID

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 13:00
Pandemia koronawirusa nie tylko zmieniła nasze zachowania, nasze życie, ale również - przestrzeń wokół nas. I to w bardzo różny sposób. Właśnie temu poświęcona jest wystawa "Przestrzeń w czasach zarazy" w Instytucie Dizajnu w Kielcach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugie życie budki telefonicznej. Powstała w niej galeria sztuki

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 06:25
Trudno wyobrazić sobie bardziej nietypowe miejsce na stworzenie galerii sztuki. W jednej z wrocławskich budek telefonicznych można oglądać już pierwszą wystawę. 
rozwiń zwiń