Okupacyjna rzeczywistość w wirtualnej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 14:24
Unikatowe w skali świata Polskie Państwo Podziemne z czasów II wojny światowej doczeka się wyjątkowego muzeum. Zostanie ono otwarte w przyszłym roku i będzie w stu procentach wirtualne.  
Kadr z filmu Kamienie na szaniec w reż. Roberta Glińskiego
Kadr z filmu "Kamienie na szaniec" w reż. Roberta GlińskiegoFoto: Forum / Jacek Szydłowski

Prawie 400 tysięcy zakonspirowanych żołnierzy, 50 tysięcy urzędników i półtora miliona uczniów na tajnych kompletach – polski ruch oporu w czasie niemieckiej okupacji był fenomenem na skalę światową. Jak ten wielki mechanizm funkcjonował w praktyce, będzie można zobaczyć w Wirtualnym Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego. Jego projekt, w 79. rocznicę powstania Armii Krajowej, ogłosiła Fundacja na rzecz Wielkich Historii.

– Chcemy pokazać pełen obraz polskiego oporu w czasie II wojny światowej, który ginie w cieniu roku 1944, nieudanej akcji "Burza" i nieudanego Powstania Warszawskiego – mówi Maciej Piwowarczuk, przedstawiciel Fundacji.


Posłuchaj
03:43 2021_02_16-12-31-30 muzeum panstwa podziemnego.mp3 O atrakcjach Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego (Trójka do trzeciej)

 

Pomysłodawcy muzeum zgromadzili już około 700 eksponatów (m.in. osobiste dokumenty bohaterów "Kamieni na szaniec"), a docelowo chcą, aby były ich co najmniej 3 tysiące. W związku z tym, że wirtualne muzeum nie jest ograniczone wielkością budynku, niewykluczone, że eksponatów będzie znacznie więcej. Do powiększenia kolekcji może przyczynić się każdy, kto ma w swych prywatnych archiwach jakieś przedmioty związane z tematem.

– Wszelkie dokumenty prywatne, listy zakochanych osób, fotografie z życia codziennego, to wszystko jest w obszarze naszego zainteresowania – deklaruje Maciej Piwowarczuk.

Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego – zapowiedź, źródło: YouTube / GK PGE

Wirtualne muzeum da także zupełnie nowe możliwości zwiedzania, dopasowane do indywidualnych potrzeb i zainteresowań.

- Jeżeli na przykład państwa dziadek walczył w oddziale partyzanckim na Lubelszczyźnie, to dostanie historię związaną z tym oddziałem. Algorytm będzie szukał najbardziej istotnych informacji i według nich konstruował opowieść – mówi Piwowarczuk.

Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego ma zacząć działać w 2022 roku.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Kuba Jamrozek
Data emisji: 16.02.2021
Godzina emisji: 12.31

kc

Czytaj także

Jak stworzyć własne państwo?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 12:00
Okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne: wystarczy znaleźć odpowiedni teren, mieć pieniądze oraz umiejętności. Pieniądze, wbrew pozorom, niezbyt duże, ale umiejętności – odpowiednie. Bo na lądzie to się raczej nie uda, więc trzeba... zbudować wyspę na morzu!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banksy w Warszawie. Wystawa dzieł artysty

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 12:40
Banksy – jeden z najpopularniejszych artystów sztuki ulicznej. Od lat działa anonimowo. Jego dzieła podziwiać można na ulicach całego świata. Teraz także na poświęconej mu wystawie w Warszawie. 
rozwiń zwiń