Nietypowe hobby nastolatka i czar starej karetki

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 12:00
16-latek z Chełma uczy się w klasie informatycznej. A w wolnych chwilach zajmuje się swoim dość niezwykłym hobby: badaniem i dokumentowaniem historii... karetek. Pasja jest, jeśli można tak to ująć, rodzinna: mama Kacpra jest pielęgniarką w pogotowiu.
Ambulans pogotowia w Chełmie
Ambulans pogotowia w ChełmieFoto: archiwum prywatne

shutterstock_sms-1200.jpg
Krótka wiadomość tekstowa, która zmieniła świat komunikacji

– Przez pierwsze lata mama jeździła bardzo ciekawą karetką, renault. Nie wiedziałem, jak ona wygląda i nigdzie nie mogłem znaleźć zdjęć tej karetki. Zacząłem więc poszukiwania i tak się zainteresowałem tematem – opowiada nastolatek o początkach swojej oryginalnej pasji. – Jak się okazało, tylko Chełm miał taką karetkę – wspomina.


Posłuchaj
04:00 Trojka Trojka do trzeciej karetki 2021_02_17 11_15_55.mp3 Niezwykłe hobby nastolatka (Trójka do trzeciej)

Szybko okazało się, że historia karetek to zarazem historia motoryzacji w Polsce. – Na samym początku to były czeskie skody oraz amerykańskie dodge, które były darami z USA. Potem zaczęły się pojawiać krajowe warszawy i warszawy kombi – wylicza Kacper, który jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o pojazdach służby zdrowia w Polsce..

Dzisiaj Kacper ma też niewielkie muzeum motoryzacyjne Foto: archiwum prywatne Dzisiaj Kacper ma też niewielkie muzeum motoryzacyjne Foto: archiwum prywatne

Dzisiaj nastolatek z Lubelszczyzny ma też niewielkie muzeum motoryzacyjne: pokaźny zbiór miniatur i zdjęć starych, zabytkowych karetek. Założył też na Facebooku grupę dla podobnych jak on pasjonatów. Nawiązał również współpracę z nowo powstałym muzeum ratownictwa w Mogilnie oraz poszukuje części, którą mogą posłużyć do rekonstrukcji pojazdów ratunkowych.

Polski Fiat 125p Sanitarka – Powrót z Krainy Deszczowców/YouTube Muzeum Skarb Narodu


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Kuba Jamrozek
Data emisji: 17.02.2021
Godzina emisji: 11.15

pr

Czytaj także

Świąteczna kartka pocztowa wciąż jest popularna

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 13:00
Przed laty w okresie świąteczno-noworocznym skrzynki pocztowe pękały w szwach: wszyscy wysyłali sobie kartki z życzeniami. I, co oczywiste, wszyscy je wcześniej pisali, co było zajęciem fajnym, ale też długotrwałym. A potem jeszcze trzeba było nakleić znaczki i wrzucić wszystkie kartki do skrzynki pocztowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak stworzyć własne państwo?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 12:00
Okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne: wystarczy znaleźć odpowiedni teren, mieć pieniądze oraz umiejętności. Pieniądze, wbrew pozorom, niezbyt duże, ale umiejętności – odpowiednie. Bo na lądzie to się raczej nie uda, więc trzeba... zbudować wyspę na morzu!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca wrocławskiej studentki wyróżniona przez władze Seulu

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 13:55
Studentka architektury z Wrocławia pomoże odzyskać balans życiowy mieszkańcom Seulu. Ida Hardt zwyciężyła w międzynarodowym konkursie platformy UNI, która zrzesza 150 tysięcy architektów z całego świata. Zaprojektowane przez nią kapsuły do snu zyskały uznanie jurorów, a teraz także władz Korei Południowej.
rozwiń zwiń