Czy robot może zostać van Goghiem?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 14:30
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza w świat kultury i sztuki. Można powiedzieć, że maszyny także chcą posmakować prawdziwej twórczości. Swego czasu głośno było o próbach poetyckich podjętych przez SI, teraz robot imieniem SPOT zaczął się uczyć... malować.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sergey Tarasov/Shutterstock

freski Faras 1200 PAP.jpg
Faras: nubijskie freski, które zachwyciły świat

Bynajmniej nie chodzi o malowanie ścian: docelowo SPOT ma tworzyć obrazy! Na razie jest na etapie nauki trzymania pędzla oraz sztyftów z farbami, które będzie nanosił na specjalny panel. A jego "nauczycielką zawodu" jest polska artystka Agnieszka Pilat, która przez lata mieszkała w San Francisco, by stosunkowo niedawno przenieść się do Nowego Jorku.


Posłuchaj
03:34 2021_02_17 14_35_33_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Robot, który będzie malował (Trójka do trzeciej)

- Jego obsługa jest bardzo prosta, trochę jak gra komputerowa: mam joystick, którym kieruję jego ramieniem. Jest też zamontowana kamera, więc na ekranie ja widzę to, co ten robot widzi - tłumaczy polska artystka. 

Artist Agnieszka Pilat at Silver Art Projects Studio/YouTube Alan Goldsher


Na tym etapie robot odtwarza to, co zostaje mu zlecone przez panią Agnieszkę. - Na razie w pełni nim steruję, więc można powiedzieć, że on nie ma inwencji twórczej. Ale chcę porozmawiać z inżynierami, aby w następnym etapie dali mu pewną możliwość improwizacji - zapowiada.

Z powodu koronawirusa wszystko się opóźnia, także postępy robota w nauce malarstwa. Agnieszka Pilat planuje wernisaż ich wspólnej wystawy na wiosnę 2022 roku: - To będzie wystawa mistrza, czyli mnie, oraz ucznia, czyli SPOT-a - zapowiada.

Atlas Society Asks Agnieszka Pilat/YouTube Atlas Society

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Agata Gwizdała
Data emisji: 17.02.2021
Godzina emisji: 14.35

pr

Czytaj także

Młoda Polska, czyli krakowski Arts and Crafts

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 13:00
Może być zaskakujące, jak wiele łączyło dwóch polskich Stanisławów – Wyspiańskiego i Witkiewicza (ojca) – z angielskim ruchem Arts and Crafts. Nawet jeśli artyści nigdy się nie spotkali, to duch epoki sprawił, że w tak odległych od siebie Londynie i Krakowie zakiełkowały podobne idee.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Narodowe proponuje: zaadoptuj Matejkę

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 13:00
W tych ciężkich czasach artyści, sztuka i instytucje z nią związane wymagają szczególnej troski. Wśród wielu sposobów na ich wsparcie jest także adopcja. Nazwa brzmi może trochę zaskakująco, ale to ciekawa i skuteczna forma współczesnego mecenatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banksy w Warszawie. Wystawa dzieł artysty

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 12:40
Banksy – jeden z najpopularniejszych artystów sztuki ulicznej. Od lat działa anonimowo. Jego dzieła podziwiać można na ulicach całego świata. Teraz także na poświęconej mu wystawie w Warszawie. 
rozwiń zwiń