Mira Zimińska-Sygietyńska – wspominamy legendę "Mazowsza"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 14:06
Świetnie radziła sobie nie tylko na scenie, ale również w gabinetach komunistycznych dygnitarzy – dziś mija 120. rocznica urodzin Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, wybitnej aktorki, piosenkarki i wieloletniej dyrektorki Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze".
Mira Zimińska-Sygietyńska
Mira Zimińska-SygietyńskaFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

– Ona była fantastyczną aktorką teatralną, publiczność oglądała ją w rozmaitych komediach, bardzo chwalili ją krytycy. Przed wojną była ulubienicą inteligenckiej Warszawy, przyjaźniła się z największymi, a najwięksi się w niej kochali – mówi o Zimińskiej prof. Akademii Teatralnej w Warszawie, Barbara Osterloff.


Posłuchaj
03:31 2021_02_22-12-34-03 Ziminska.mp3 Mira Zimińska – wspomnienia legendy (Trójka do trzeciej)

 

Karierę aktorki przerwała II wojna światowa. Po jej zakończeniu Zimińska poświęciła się wielkiemu dziełu swojego męża Tadeusza, współtworząc razem z nim słynny na cały świat Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze".

– Tadeusz dyrygował i czarował. Ja byłam tyranem od załatwiania spraw – tak mówiła o podziale obowiązków w zespole.

Po śmierci Tadeusza Sygietyńskiego w 1955 roku przejęła zarządzanie "Mazowszem", co stało się nie tylko jej zawodem, ale również wielką pasją aż do ostatnich lat życia. Była w tej roli bardzo skuteczna.

– Nigdy nie liczyła się z tzw. władzą. Jako dyrektorka "Mazowsza" bywała w gabinetach pierwszych sekretarzy, premierów, wojewodów i prezydentów miast, i osiągała tam wszystko, co chciała, swoją siłą charakteru i siłą przebicia – mówi Andrzej Matul, dziennikarz Programu 1 Polskiego Radia.

"Powstanie Warszawskie. Pamiętamy!", źródło: YouTube / Zespół Mazowsze

Mira Zimińska-Sygietyńska zmarła 26 stycznia 1997, w wieku niespełna 96 lat. U schyłku życia została Damą Orderu Orła Białego. Wcześniej otrzymała m.in. Order Odrodzenia Polski, a za wojenne zasługi uhonorowano ją Krzyżem Armii Krajowej i Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Wojciech Dorosz
Data emisji: 22.02.2021
Godzina emisji: 12.34

kc

Czytaj także

Mira Zimińska-Sygietyńska – z salonów na wieś

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 12:53
Gwiazda przedwojennych filmów, teatrów i kabaretów nie myślała o przenosinach z miasta na wieś. Pełna temperamentu świetnie się czuła jako dusza towarzystwa, podczas zabaw i rautów. Ale jej drugi mąż Tadeusz Sygietyński miał taką ideę, żeby zbierać teksty ludowych pieśni, więc wraz z nim zamieszkała w łowickiej wiosce. Razem stworzyli zespół Mazowsze, choć w nazwie ludowy, to ekskluzywny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zespół Mazowsze - najbardziej znany na świecie polski zespół

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 09:05
Mazowsze ma w repertuarze około tysiąca piosenek ludowych, w tym około stu w językach obcych. Podczas audycji "Jedyne takie miejsce" odwiedzamy nową siedzibę Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze w Otrębusach. Rozmawiamy o historii zespołu i jego twórcach, koncertach na całym świecie i przygotowaniach do występów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mira Zimińska-Sygietyńska całe życie poświęciła sztuce

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 05:40
24 lata temu, 26 stycznia 1997 roku, zmarła w Warszawie Mira Zimińska-Sygietyńska, słynna dyrektorka Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze".
rozwiń zwiń