Zamiast tortów, tworzy postaci lodowe. Pan Robert - cukiernik, który został rzeźbiarzem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamiast tortów, tworzy postaci lodowe. Pan Robert - cukiernik, który został rzeźbiarzem
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Na rozwijanie pasji nigdy nie jest za późno. Świadczy o tym chociażby przykład pana Roberta, cukiernika, który zamiast tortów kreuje niezwykłe postaci z lodu. Co więcej, jego dzieła cieszą się uznaniem na całym świecie. 

Artystyczne rzeźby z lodu autorstwa pana Roberta można podziwiać na licznych wystawach, konkursach, a nawet na deskach teatru. "Chciałbym nie być" to tytuł spektaklu w Teatrze Nowym w Poznaniu. Na scenie oprócz obsady aktorskiej pojawiają się lodowe dzieła sztuki. – Scenarzyści i dekoratorzy często wykorzystują moje rzeźby. Kilka z nich można było obserwować zarówno w teatrach, jak i w telewizji. Czasami wymowa dekoracji lodowych polega na tym, że mają się stopić, pozostawiając po sobie pustkę. Zgłaszają się do mnie również organizacje ekologiczne. Proszą, by wykonać figury ludzi. Ustawia się je w miejscach publicznych. Mają zwrócić uwagę na zmiany klimatyczne – opowiada Robert Burkat, rzeźbiarz, założyciel grupy IceTeam.

"

Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, spektakl "Chciałbym nie być" a w nim nasze bryły lodowe . Autor zdjęć: Kaśka Jankiewicz

Opublikowany przez Ice Team Roberta Burkata Czwartek, 28 stycznia 2021
"

Rzeźba na wielkim ekranie 

Pan Robert zajmuje się rzeźbiarstwem od dwudziestu lat. Sztuki uczył się we Francji – Przygotowywaliśmy dekoracje do filmu z Gerardem Depardieu. To nie jedyny obraz, w którym wykorzystane zostały rzeźby, ale na pewno jeden z bardziej spektakularnych – wspomina. Jak powstają lodowe dzieła sztuki? – Pracujemy w pracowni. Wbrew pozorom nie utrzymujemy w niej jednak temperatury ujemnej. W takich warunkach źle się tworzy. Bryła lodowa nie topi się szybko. Mamy czas, by spokojnie ją obrobić. Rzeźbienie w lodzie jest podobne do pracy w drewnie. Zaczynamy piłą łańcuchową. Wycinamy zgrubnie kształty, a następnie pracujemy już precyzyjniej, używając dłuta, małych frezarek, ognia i żelazka. Narzędzia gorące stosujemy, by wygładzić powierzchnię – opowiada. 

Posłuchaj

3:40
Cukiernik, który rzeźbił w lodzie. Niezwykła twórczość pana Roberta (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Józef Wilkoń 1200.jpg
Don Kichot i dużo zwierząt. Świat wyobraźni Józefa Wilkonia

Twórczość zasługująca na mistrzostwo 

Robert Burkat może poszczycić się tytułem dwukrotnego wicemistrza świata. Nagrodę tę odbierał na Alasce. Jak się okazuje, lód spotkać można nie tylko w zimnych zakątkach świata. – Uczestniczyłem w budowie najwyższej rzeźby lodowej. Stanęła ona w Dubaju i mierzyła ponad 15,5 metra. W Zakopanem z kolei powstał samochód w skali 1:1. Wiele jest rzeźb, które dobrze wspominam. Na zawodach tematyka jest dowolna, chodzi o to, by zaskoczyć jury. Każdy uczestnik dostaje dziesięć lodowych bloków. Waga jednego z nich to dwie tony. Nikt nie przesuwa ich ręcznie. Trzeba je albo pociąć, albo przenosić za pomocą wózków widłowych – dodaje. 

"

Piękna fotografia naszej rzeźby na tle Pałacu na Wodzie 🤩

Opublikowany przez Ice Team Roberta Burkata Niedziela, 9 lutego 2020

Konkursy rzeźbienia w lodzie odbywają się także w Polsce. Zawody organizowane są m.in. w Poznaniu, Giżycku czy Zakopanem. Jeden z bardziej znanych festiwali rzeźbiarskich odbywa się co roku w chińskim Harbin. Wydarzenie ściąga setki artystów i widzów z całego świata.


Chiny: Festiwal Rzeźb Lodowych w Harbin 2015 / Ice Festival, Harbin 2015 (Gopro) / Smaki Fantazji


*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Jakub Jamrozek
Data emisji: 23.02.2021
Godzina emisji: 11.15

Polecane