Aerografem w przestworza popkultury

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 16:31
Na pomalowanej przez niego gitarze gra Slash, a w kaskach z ozdobami jego autorstwa szybują polscy skoczkowie narciarscy. Szymon Chwalisz, artysta malarz, mistrz aerografu, do połowy marca wystawia swe prace w jednej z warszawskich galerii.
Slash
SlashFoto: shutterstock / A.PAES

Aerograf to niepozorne urządzenie rozpylające farbę przez strumień powietrza, umożliwiające precyzyjne malowanie wszelkich powierzchni. Gdy trafi w ręce zdolnego artysty, może zdziałać cuda – na przykład przyozdobić instrument jednego z najbardziej znanych gitarzystów na świecie.

– Pomalowałem gitarę dla Slasha, co ciekawszego może się wydarzyć artyście działającemu w show-biznesie? – pyta retorycznie Szymon Chwalisz. Muzyk zespołu Guns N' Roses był na tyle zadowolony z dzieła polskiego malarza, że dodatkowo zamówił u niego obraz. 

 

Emocje jeszcze nie opadły, i choć pewnie wielu z Was widziało to dla tych, którzy w Walentynkowym szale przegapili -...

Opublikowany przez Szymona Chwalisza Arta Paintoga Piątek, 15 lutego 2019

Z usług artysty korzystali również polscy sportowcy, m.in. kierowca rajdowy Kajetan Kajetanowicz oraz skoczek narciarski Maciej Kot, który w pomalowanym przez Chwalisza kasku wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu.


Posłuchaj
02:52 2021_02_23-14-19-06 chwalisz.mp3 Szymon Chwalisz o swoich sukcesach (Trójka do trzeciej)

 

Proces ozdabiania za pomocą aerografu gitary lub kasku narciarskiego trwa około 10-15 dni, w zależności od stopnia skomplikowania projektu. Nie jest to tania usługa, ale mimo to artysta nie narzeka na brak zamówień.

Obrazy Szymona Chwalisza do połowy marca można oglądać na wystawie w galerii La Vie Skin w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 23.02.2021
Godzina emisji: 14.19

kc

Czytaj także

Jerzy Nowosielski. Artysta na styku kultur

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 05:45
Dorastał na pograniczu różnych narodów i wyznań. Swoją prawosławną duchowość przekładał na obrazy, w których starał się łączyć tradycje Wschodu i Zachodu. U szczytu popularności jego dzieła doczekały się nawet licznych falsyfikatów za granicą. W Archiwum Polskiego Radia zachowały się wywiady z artystą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Ignacy Witkiewicz. Rozpacz pod maską błazna

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 05:58
24 lutego 1885 roku w Warszawie urodził się Stanisław Ignacy Witkiewicz "Witkacy" - malarz, pisarz, dramaturg, filozof, fotograf, twórca słynnych portretów. Był głównym teoretykiem awangardowej grupy malarzy formistów. Założył też w Zakopanem Teatr Niezależny, w którym objął kierownictwo artystyczne. Był jednym z najoryginalniejszych twórców kultury polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franciszek Starowieyski - artysta kompletny

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 05:40
12 lat temu zmarł wybitny plakacista, znany malarz, grafik i scenograf Franciszek Starowieyski. Dla wielu Polaków postać niezwykle znana i podziwiana. 
rozwiń zwiń