Brzydkie to nie znaczy, że niesmaczne!

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 14:00
Z badań Banków Żywności wynika, że ponad połowa konsumentów nie kupuje gorzej wyglądających, małych czy niekształtnych warzyw i owoców. W efekcie trafiają one do śmieci. I to pomimo że "nieidealne" produkty są tak samo wartościowe i smaczne jak te "idealne". Czy można zmienić takie nawyki i tym samym ograniczyć marnowanie żywności?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: KanphotoSS/Shutterstock

kroplówka żywienie pozajelitowe Shutterstock 1200.jpg
Cierpiący na choroby układu pokarmowego z "Apetytem na życie"

Niedawno było głośno o rolniku, który stanął przed perspektywą wyrzucenia kilkuset ton "nieładnych" buraków, gdyż duża sieć supermarketów odmówiła ich odbioru. Sprawa została nagłośniona, buraki odkupiła inna sieć i z powodzeniem sprzedawała. Można powiedzieć: happy end. Jednak codziennie tony warzyw i owoców lądują na śmietnikach, ponieważ są "brzydkie".


Posłuchaj
03:37 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_02_24.mp3 Pokochajmy nieidealne (Trójka do trzeciej)

Federacja Polskich Banków Żywności (OPP) rozpoczęła właśnie akcję "Pokochajmy nieidealne": – Chcemy pokazać, że nie zawsze musimy kupować te piękne i idealne warzywa. Warzywa, które nie są idealne, tak samo smakują i mają takie same wartości odżywcze – mówi Marek Borowski, prezes FPBŻ.

– Według naszych najnowszych badań, co roku marnuje się w Polsce ok. 5 mln ton żywności! – wskazuje Dorota Jezierska z Banku Żywności w Ciechanowie – Z tego my, konsumenci, marnujemy ponad 50 procent właśnie z powodu naszych nawyków – tłumaczy.

Nie uwierzysz, ile marnujemy jedzenia/YouTube Everyday Hero


– Wiadomo, że czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał, dlatego zwracamy się także do dzieci. Udowadniamy, że np. sok z krzywej, mocno zdeformowanej marchewki smakuje tak samo jak sok z marchewki "idealnej". Podobnie surówki, kompoty czy zupy – opowiada pani Dorota. – W ten sposób kształtujemy przyszłe nawyki zakupowe – wskazuje.

Nie marnuj żywności!/You Tube Bank Żywności


W swojej pierwszej akcji, "Kupujmy samotne banany", Federacja zwracała uwagę na pozostawianie i niekupowanie bananów oderwanych od kiści. – To są pozornie małe kroki, które jednak mają sens i budują pozytywne nawyki – tłumaczy Marek Borowski. – Zauważamy, że w tej chwili już wielu konsumentów kupuje "samotne" banany – dodaje.

Marnotrawca/YouTube FPBZ


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Elżbieta Korczyńska
Data emisji: 24.02.2021
Godzina emisji: 13.47

pr

Czytaj także

Jedzenie mięsa a środowisko. Jak się odżywiać, żeby nie szkodzić?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 09:50
Polacy z roku na rok jedzą coraz mniej mięsa. Co ciekawe, także pandemia miała na to wpływ: aż 14 proc. z nas zadeklarowało, że podczas kwarantanny starało się ograniczać jego spożywanie. Przed nami jednak jeszcze sporo do zrobienia – W Polsce na osobę przypada prawie 62,5 kilograma mięsa w ciągu roku. To zdecydowanie za dużo – mówi Aleksandra Stanisławska, współautorka bloga "Crazy Nauka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedzenie – jak go nie marnować?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 10:30
W polskich piekarniach powstaje nawet do kilku ton odpadów tygodniowo. Naukowcy z olsztyńskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk tworzą właśnie aplikację dla piekarń, która ma ograniczyć marnowanie żywności. Aplikacja ma tak zaplanować produkcję, aby wszystko udało się sprzedać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy musimy marnować żywność?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 11:00
Rocznie w polskich koszach ląduje 5 mln ton żywności, z czego za blisko 3 mln ton odpowiadają konsumenci. To tak jakby w każdej sekundzie w polskich domach do śmieci trafiało 92 kg jedzenia, czyli 184 bochenki chleba.
rozwiń zwiń