Łyżki stworzone w drewnie. Pasja kieleckiego rzeźbiarza

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 12:40
Na swoim koncie ma ponad tysiąc kuchennych eksponatów. Wiele z nich zostało stworzonych na specjalne zamówienie. Kielecki rzeźbiarz Bartłomiej Kaczmarek ma bardzo nietypową pasję – tworzy personalizowane, drewniane łyżki. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

– Łyżka to pierwsze narzędzie, którego uczymy się używać jako dzieci. Rodzice dają nam ją do miski z kaszką. Ma okrągłe kształty, więc nie mają obaw, że zrobimy sobie krzywdę. Myślę, że doświadczenia z dzieciństwa powodują, że ten przedmiot jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najprostszych w naszej ocenie. Nie znam nikogo, kto nie miałby w kuchni swojej ulubionej łyżki – opowiada rzeźbiarz. 

rzeźba w lodzie Shutterstock 120.jpg
Zamiast tortów, tworzy postaci lodowe. Pan Robert - cukiernik, który został rzeźbiarzem

Wykonana na życzenie łyżka z prostym motywem wilka. Drewno brzozy, rzeźbiona ręcznie, zabezpieczona olejem lnianym....

Opublikowany przez BKaczmarek Wood Work Wtorek, 9 lutego 2021

Posłuchaj
02:43 PR3_mp3 2021_02_25-12-31-33_drewniane_łyżki.mp3 Drewniane łyżki rzeźbione na zamówienie (Trójka do Trzeciej)

Inspiracją – natura

– Ostatnio robiłem sporą łyżkę do sałaty. Miała głowę łosia. Elementami, które często się pojawiają, są runo leśne, grzyby i kwiaty. Inspiruje mnie wszystko, co związane z naturą. Sama praca jest dość czasochłonna. Nad najtrudniejszym projektem pracowałem ponad siedemdziesiąt godzin. Standardowo przyjmuję, że zrobienie łyżki zajmuje mi około dwudziestu. Nie używam klejów ani innych substancji chemicznych. Jeśli popełnię błąd, a element ułamie się, muszę zaczynać pracę od nowa – wyjaśnia. – Używam drewna brzozowego. Jest miękkie i dobrze się drapie. Poza tym ma ładny kolor i jest ogólnodostępne – dodaje rzeźbiarz. 

Nowy rok rozpoczął się od zeszytu pełnego pomysłów. Realizacja ich będzie napewno wyzwaniem. Jednym z takich projektów...

Opublikowany przez BKaczmarek Wood Work Wtorek, 19 stycznia 2021

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 25.02.2021
Godzina emisji: 12.31

zch

Czytaj także

Najwyższe szczyty świata w kamerze Dariusza Załuskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 12:30
Zachwyt nad pięknem natury mieszający się z przerażeniem. To emocje towarzyszące osobom oglądającym filmy zrealizowane podczas wypraw wysokogórskich. Autorem kilkunastu dokumentów obrazujących poczynania himalaistów, zdobywających najwyższe szczyty świata, jest Dariusz Załuski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamiast tortów, tworzy postaci lodowe. Pan Robert - cukiernik, który został rzeźbiarzem

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 11:20
Na rozwijanie pasji nigdy nie jest za późno. Świadczy o tym chociażby przykład pana Roberta, cukiernika, który zamiast tortów kreuje niezwykłe postaci z lodu. Co więcej, jego dzieła cieszą się uznaniem na całym świecie. 
rozwiń zwiń