Nowa Wilejka. Dzielnica Wilna w książce polskich historyków z Litwy

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 12:35
Młodzi polscy historycy z Wilna Albert Wołk i Tomasz Bożerocki przygotowali książkę o historii Nowej Wilejki, jednej z wileńskich dzielnic. Skąd pomysł na publikację? 
Wilno - Nowa Wilejka, 1915 r.
Wilno - Nowa Wilejka, 1915 r. Foto: Reprodukcja z archiwum FORUM

Książka zatytułowana "Nowa Wilejka. W świetle wileńskich archiwów oraz we wspomnieniach" to pierwsza współczesna publikacja stworzona w języku polskim poświęcona tej części Wilna. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że do 1957 roku Nowa Wilejka, leżąca nad rzeką Wilejką, posiadała prawa miejskie. Pomysł na książkę pojawił się przy okazji przygotowywania programów historycznych.

– Tomasz zebrał sporo materiałów. Mnie również udało się znaleźć wiele ciekawych historii w archiwum. Źródeł było sporo. Postanowiliśmy wykorzystać je wszystkie. W ten sposób powstała książka popularnonaukowa – mówi Albert Wołk, jeden z autorów z książki. 


Posłuchaj
03:22 PR3_mp3 2021_03_03-12-29-28_książka_Wilno.mp3 Nowa Wilejka. Książka, która odkrywa dzielnicę Wilna na nowo (Pora na Trójkę)

 

Szemrana dzielnica

– Jednym z przyświecających nam celów było przedstawienie dzielnicy w innym świetle. Wielu postrzega ją jako miejsce niebezpieczne i zacofane. Znaczącą większość mieszkańców stanowią tam Polacy i Rosjanie. Z Nową Wilejką związanych jest sporo stereotypów. Część z nich pojawiło się tam wraz z rozpadem Związku Radzickiego. Historia Nowej Wilejki przez lata była zaniedbywana, a my chcemy ją opowiedzieć. Warto wspomnieć, że z tym miejscem wiążą się także wielkie nazwiska. Tu urodził się m.in. reżyser Tadeusz Konwicki – wyjaśnia Tomasz Bożerocki, jeden z autorów publikacji. 

Nie tylko wielkie nazwiska

Nazwiska reżyserów czy pisarzy to niejedyne skojarzenie z dzielnicą. – W przedwojennej Nowej Wilejce stacjonował 13 Pułk Ułanów Wileńskich. Bloki mieszkalne, w których żyli żołnierze, cały czas stoją i są zamieszkałe. W archiwalnych materiałach sporo czytaliśmy o różnicach w stylu życia, jakie prowadzili. Te opowieści znajdują się również w naszej książce – dodaje Tomasz Bożerocki.

Wileńszczyzna w obiektywie - Nowa Wilejka / O Wilnie, Wileńszczyźnie i nie tylko

Książka powstała jako pochodna projektu "Wileńszczyzna w obiektywie", który związany jest z tworzeniem krótkich materiałów filmowych, poświęconych wileńskim miejscowościom. Ze względu na bogactwo materiałów opracowanie historii Nowej Wilejki ukazało się w formie książkowej. Projekt powstał przy wsparciu fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

***

Tytuł audycji: Pora na Trojkę
Prowadzi: Piotr Łodej 
Autor materiału reporterskiego: Kamil Zalewski
Data emisji: 03.03.2021
Godzina emisji: 12.29

zch


Czytaj także

Rodacy, od których odjechał kraj. Polski język wileński

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 00:24
- Polskie życie na Wileńszczyźnie rozkwita coraz piękniej, bo mamy dużo mediów, zespoły muzyczne i galerie sztuki. Wszystko to odbywa się w znacznej mierze dzięki Polsce - mówi pisarka Łucja Brzozowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacka wędrówka po Wilnie z Krzysztofem Renikiem

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2016 19:00
Do udziału w spacerze zaprosiliśmy Romualda Mieczkowskiego, Wojciecha Piotrowicza oraz Józefa Szostakowskiego - poetów i literatów wileńskich.
rozwiń zwiń